Synthesis and properties of 3,4-dihydroquinazoline derivatives
3,4-dihidrokinazolin türevlerinin sentezi ve özellikleri
  1. Tez No: 320572
  2. Yazar: DENİZ MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Üç bölümden oluşan bu tez, N-substitüye 3,4-dihidrokinazolin türevleriyle ilişkilidir. Sentez edilen yeni bileşikler Şema 1 ve Şema 2 de verilmiştir.Birinci bölüm N-heterosiklik karbenlerin ve kinazolinlerin sentezi, önemi ve uygulamalarına ilişkin genel bir derlemedir. İkinci bölümde, 3,4-dihidrokinazolin (D,E,F) 3,4-dihidrokinazolinyum tuzları ([1-27].HBr), rodyum kompleksleri,{[RhCl(1)(COD)], [RhCl(22)(COD)], [RhCl(1)(CO)2], [RhCl(22)(CO)2]}, ve 3,4-dihidrokinazolin içeren rutenyum(II) komplekslerinin {[(p-cymene)RuCl2(D)], [(p-cymene)RuCl2(E,F)]} sentezine ilişkin deneysel ayrıntılar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, 3,4-dihidrokinazolinyum tuzlarının, bunların rodyum komplekslerinin ve 3,4-dihidrokinazolin içeren rutenyum(II) komplekslerinin karakterizasyonu ve katalitik uygulamaları sunulmuştur. Ayrıca 3,4-dihidrokinazolinyum tuzlarının antimikrobiyal aktivite değerlendirmeleri de bu bölümde verilmiştir.3,4-Dihidrokinazolin-2-ilidenin (benzen kaynaşık tetrahidropirimidin halkası) katalitik etkinliğini ve elektron verme yeteneğini belirlemek için, farklı benzil- ya da aril- substitüye 3,4-dihidrokinazolinler (D,E,F) ve bu yapıların kinazolinyum tuzları ([1-27].HBr) sentezlenmiş, Heck-Mizoroki tepkimesindeki katalitik aktiviteleri incelenmiştir. Tuzlar bu tepkimede orta dereceden iyi dereceye kadar değişen aktiviteler sergilemişlerdir. ?-Vericilik yeteneğinin belirlenmesi için tuzlardan ikisi [RhCl(1)(CO)2] ve [RhCl(22)(CO)2] komplekslerine dönüştürülmüştür. Ayrıca tuzların ([1-21].HBr) Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteriler ve bir mantara karşı antimikrobiyal etkinlikleri incelenmiştir.Bunlara ek olarak, tuzların sentezi sırasında oluşan ara ürünler (3,4-dihidrokinazolin-D,E,F), N-koordine rutenyum(II) komplekslerinin sentezinde kullanılmıştır {[(p-cymene)RuCl2(D,E,F)]}. Bu komplekslerin asetofenonun transfer hidrojenesyonu tepkimesinde aktif katalizör oldukları saptanmıştır. [(p-cymene)RuCl2(Da)] en etkili katalizör olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consisted of three parts is related with N-substituted 3,4-dihydroquinazoline derivatives. The new compounds synthesized in this thesis are given Scheme 1 and Scheme 2.Part I is a general review about the synthesis, importance and applications of quinazolines and N-heterocyclic carbenes. Part II describes experimental details to synthesize 3,4-dihydroquinazoline (D,E,F) and 3,4-dihydroquinazolinium salts ([1-27].HBr), rhodium complexes {[RhCl(1)(COD)], [RhCl(22)(COD)], [RhCl(1)(CO)2], [RhCl(22)(CO)2]} and 3,4-dihydroquinazoline bearing ruthenium(II) complexes {[(p-cymene)RuCl2(D)], [(p-cymene)RuCl2(E,F)]}. In the part III, characterization and catalytic application of 3,4-dihydroquinazolinium salts, their rhodium complexes and 3,4-dihydroquinazoline bearing ruthenium(II) complexes (N-bound) were presented. Also, evaluation of antimicrobial activities of 3,4-dihydroquinazolinium salts were given in this part.To determine catalytic efficiency and electron donating ability of 3,4-dihydroquinazolin-2-ylidenes (benzene fused tetrahydropyrimidine ring), we synthesized different benzyl- or aryl- substituted 3,4-dihydroquinazolines (D,E,F) and the corresponding salts ([1-27].HBr) and investigated their in situ catalytic activity in Heck-Mizoroki reaction. The salts showed moderate to excellent activities in this reaction. To measure ?-donating ability, two of these salts were converted to [RhCl(1)(CO)2] and [RhCl(22)(CO)2] complexes. Also the antimicrobial efficiency of the salts ([1-21].HBr) against Gram-positive and Gram-negative bacteria and a fungus were investigated.Additionally, the intermediate products (3,4-dihydroquinazoline-D,E,F) formed during the synthesis of salts were used to synthesize N-coordinated ruthenium(II) complexes {[(p-cymene)RuCl2(D,E,F)]}. These complexes were found to be effective catalysts for the transfer hydrogenation reaction of acetophenone. [(p-cymene)RuCl2(Da)] was found to be the most active catalyst.