NHC metal complexes containing naphtyl substituent
Naftil sübstituenti içeren NHC kompleksleri
- Tez No: 320582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı naftil veya kinolin sübstiüenti içeren imidazolin-2-iliden metal komplekslerinin sentezi ve bu komplekslerinin organik tepkimelerde katalitik aktivitesinin incelenmesidir. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde naftalin, kinolin ve N-heterosiklik karbenlere ait temel bilgiler, önemi ve kullanım alanları özetlendi. İkinci bölümde deneysel çalışmalara yer verildi. Üçüncü bölümde ise sentezlenen imidazolinyum tuzları ve bunların rutenyum komplekslerin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik özellikleri gösterilmiştir.Bu çalışmada N-(1-naftil)-etilendiamin ve 8-amino kinolinden yola çıkarak simetrik ve simetrik olmayan imidazolinyum tuzları (2a?- 2d?, 2a ve 2bq) ve bunların rutenyum(II) kompleksleri (3a ve 3a?-3d?) sentezlendi. Sentez basamakları şema 1' de özetlenmiştir.Sentezlenen bu yeni kompleksler (3a, 3a?- 3d?) hidrojen kaynağı olarak 2-propanolün kullanıldığı, KOH varlığında asetofenonun transfer hidrojenasyonunda katalizör olarak kullanıldı ve sonuçlar tartışıldı. Asetofenonun transfer hidrojenasyonunda 3b? ile en iyi sonuç elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is synthesis of metal complexes of imidazoline-2-ylidine containing naphtyl or quinoline substituents and to establish whether these complexes play role in organic reactions. These thesis consist of three parts.The first part is a concise review about naphthalene, quinoline and NHCs with their importance and usage. In part two the experimental details explained broadly. Part three covers the characterization series of synthesized imidazolinium salts and ruthenium(II) complexes and results of catalytic properties of ruthenium complexes were presented.In this study, symmetrically and unsymmetrically imidazolinium halides (2a?- 2d?, 2a and 2bq) bearing naphtyl or quinoline substituted ligands were prepared and naphtyl substituted NHC-Ru(II) complexes (3a and 3a?- 3d?) were synthesized. Synthesis steps are summarized in scheme 1.The new complexes (3a and 3a?- 3d?) have been employed as catalyst for transfer hydrogenation of acetophenone in the presence of KOH using 2-propanol as a hydrogen source and results were compared. The best results in the transfer hydrogenation of acetophenone with 3b? was obtained.