Orta Ege Denizi'ndeki Chondrichthyes (Kıkırdaklı Balık) türlerinin beslenme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of dietary features of Chondricthyes (Cartilaginous Fishes) species from central Aegean Sea
- Tez No: 320589
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma İzmir Körfezi'nde yaşayan bazı kıkırdaklı balık türlerinin beslenme rejimlerinin belirlenmesini hedeflenmiştir. Türler 2009-2011 yılları arasında deneysel trol çalışmalarının yanı sıra küçük ölçekli ticari avcılık yapan balıkçılardan da teymin edilmiştir. Arazi çalışmaları sonucu 7 tür 566 birey elde edilmiştir. Bu türler sırasıyla; Scyliorhinus canicula, Scyliorhinus stellaris, Mustelus mustelus, Mustelus punctulatus, Torpedo marmorata, Raja clavata ve Raja radula'dır.İncelenen mide içeriklerinin tür çeşitliliği bakımından karşılaştırıldığında Scyliorhinus stellaris (Alg, Cephalopoda, Chondrichthyes, Crustacea, Ecinoderm, Nubibranch, Polycheata ve Teleostei) türünün ilk sırada ardından Mustelus mustelus (Anthozoa, Cephalopoda, Crustacea, Teleostei ve Tunicata) ve Mustelus punctulatus (Cephalopoda, Crustacea, Polycheata, Teleostei ve Tunicata) türlerinin geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine dietary composition of some cartilaginous fishes from Izmir Bay. Species were collected with research vessels between the years 2009-2011 and from small scale commercial fishermen. Total of 566 specimens from 7 species were collected. They are; Scyliorhinus canicula, Scyliorhinus stellaris, Mustelus mustelus, Mustelus punctulatus, Torpedo marmorata, Raja clavata and Raja radula respectively.Examination of the stomach contents by species richness the following were found, Scyliorhinus stellaris (Algae, Cephalopod, Chondrichthyes, Crustacean, Ecinoderms, Nubibranch, Polycheata and Teleostei), Mustelus mustelus (Anthozoa, Cephalopod, Crustacean, Teleostei and Tunicata) and Mustelus punctulatus (Cephalopod, Crustacean, Polycheata, Teleostei and Tunicata) respectively.