Modelling of tsunamis induced by santorini and kolumbo volcanoes in the aegean sea
Ege denizi'ndeki santorını ve kolumbo volkanlarının neden olduğu tsunamilerin modellenmesi
  1. Tez No: 972468
  2. Yazar: SETENAY PAKİZE ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Santorini (Thera) Adası, Geç Bronz Döneminde (GBD) MÖ 1613-1631 yıllarında volkanik patlamalar nedeniyle hilal biçimine dönüşmüş ve adanın orta bölümü volkan krateri olarak kalmıştır. GBD patlamaları sonucunda Ege ve Akdeniz'de geniş bir alana yayılan tsunami dalgaları meydana gelmiştir. Santorini'deki GBD patlamasını araştırmak için birçok paleotsunami çalışması ve akabinde oluşan tsunaminin sayısal simülasyonları yapılmıştır. 2021 yılına kadar yapılan çalışmalarda, GBD patlamasının meydana getirdiği bölgesel tsunami dalgalarına ilişkin kanıtlar yalnızca Kuzey Girit, Güney Ege, İsrail ve Türkiye'nin güneybatı kıyıları için rapor edilmiştir (Minoura vd. 2000; Nomikou vd. 2016). 2021 yılında, Şahoğlu ve arkadaşları (2021), Çeşme-Bağlararası ören yerinde bulunan Geç Tunç Çağı patlamasıyla ilişkili Santorini küllerini ve tsunami çökellerini ilk kez sunmuştur. Ayrıca Ocak 2011 ile Nisan 2012 arasında Santorini Volkan'ında sismo-volkanik hareketlenme meydana geldiği bildirilmiştir (Necmioğlu vd. 2023). Son olarak 26 Ocak-7 Şubat 2025 tarihleri arasında Santorini Adası'nın kuzeydoğusunda, yaklaşık 2500 km2'lik bir alanda sismik hareketlilik meydana gelmiştir. Sunulan çalışmada, Santorini patlaması ile oluşan tsunaminin mekanizmaları (krater çökmesi ve piroklastik akış) incelenmiştir. Bu doğrultuda oluşan tsunaminin Ege Denizi kıyılarında oluşturduğu etkiler değerlendirilmiştir ve Çeşme-Bağlararası ile Bozburun bölgesine ulaştığında oluşan su yükselmeleri hesaplanarak sonuçlar tartışılmıştır. İlaveten Kolumbo Sualtı Yanardağının patlamasına yönelik gelecek senaryoları üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Santorini (Thera) Island turned into a crescent shape due to volcanic eruptions during the Late Bronze Age (LBA) between 1613 and 1631 BC, and the central part of the island remained as a volcano crater. As a result of LBA explosions, tsunami waves spread over a wide area in the Aegean and Mediterranean. Many paleotsunami studies and numerical simulations of the resulting tsunami have been conducted to investigate the LBA eruption of Santorini. In the literature until 2021, evidence for regional tsunamis generated by the LBA eruption has been reported only for Northern Crete, Southern Aegean, Israel, and the southwestern coast of Turkey (Minoura et al. 2000; Nomikou et al. 2016). In 2021, Şahoğlu et al. (2021) presented for the first time the Santorini ashes and tsunami deposits related to the LBA eruption found in the area of Çeşme-Bağlararası ruins. Additionally, it was reported that seismo-volcanic unrest occurred at Santorini Volcano between January 2011 and April 2012 (Necmioğlu et al. 2023). The most recent seismic activity, recorded between January 26 and February 7, 2025, occurred in an area of approximately 2,500 km² to the northeast of Santorini Island. In the presented study, the mechanisms (caldera collapse and pyroclastic flow) of the tsunami generated by the Santorini eruption are investigated. In this context, the impacts of the resulting tsunami on the Aegean Sea coasts are assessed, and the water levels when it reached the Çeşme-Bağlararası and Bozburun regions are computed, and the results are discussed. In addition, future eruption scenarios for the Kolumbo Submarine Volcano are developed.