Kontrollü koşullarda örümcek yengeci (Maja crispata Risso 1827)'nin erken dönem gelişiminin ve yaşama yüzdesinin saptanması
Determination of early life development and survival rate of the spider crab (Maja crispata Risso 1827) in controlled conditions
- Tez No: 320588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde örümcek yengeci Maja crispata'nın (Risso, 1827) erken dönem gelişimine ve yaşama oranına besin yoğunluğunun etkileri incelenmiştir. Bu amaçla denemeler üç tekrarlı kurulmuştur ve M. crispata larvaları için beş besin yoğunluğu [5 Artemia/zoe (A1), 10 Artemia/zoe (A2), 15 Artemia/zoe (A3), 20 Artemia/zoe (A4) ve 25 Artemia/zoe (A5)] seçilmiştir. Örümcek yengeci larvalarının yaşama oranları ve gelişimleri günlük olarak izlenmiş ve denemeler boyunca ortalama su parametreleri 21.6 ± 1.7°C, pH 8.1 ± 0.1, çözünmüş oksijen 6.4 ± 1.5 mg/lt ve tuzluluk ? 37 ± 0.2 olarak ölçülmüştür. Bu çalışmada, bütün denemelerde zoeI ve zoeII safhaları benzer zamanlarda sırasıyla 3.5 ± 0.5 gün ve 8±1 günde tamamlanmıştır. A1 ve A2 denemeleri megalop safhasına 13 günde geçmesine rağmen A3, A4 ve A5 denemeleri 12-13 günde megalop safhasına geçiş yapmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effects of prey density on early developmental stages of Maja crispata (Risso, 1827) (Crustacea: Majaidae) were investigated. For this purpose, the experiments were established in triplicate, and five prey intensities [5 Artemia/zoea (A1), 10 Artemia/zoea (A2), 15 Artemia/zoea (A3), 20 Artemia/zoea (A4) and 25 Artemia/zoea (A5)] were selected for M. crispata larvae. Daily controls were carried out in order to monitoring the development and calculating survival of the larvae. During the experiment the average water parameters were measured as 21.6±1.7°C, pH 8.1±0.1, dissolved oxygen 64±1.5% and salinity 37±0.2 ?. In the study, zoeaI and zoeaII stages occurred in the same time (3-4 days and 8±1 days, respectively) in all trials. Although in the A1 and A2 treatments, megalopa stage took place on 13th day of the trial, in the A3, A4 and A5 groups within 12-13 days of the experiment.