Çamaltı tuzlası'ndan izole edilen dunaliella sp.'nin biyolojik ve ekonomik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the biological and economic properties of dunaliella sp. isolated izmir Çamalti saltwork
  1. Tez No: 320607
  2. Yazar: FATİH AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİS KORU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dunaliella (Cyanophyceae) mikroalgi, su ürünleri yetiştiriciliğinde larval balık üretiminde canlı yemlerin beslenmesinde kullanılan bir türdür. Dunaliella türleri ayrıca algal biyoteknolojide yetiştiriciliği yoğun olarak yapılan mikroalglerdendir. Sahip olduğu besin değeri ve kimyasallardan dolayı gıda, eczacılık, kozmetik, yem gibi çeşitli sanayi alanlarında yaygın olarak değerlendirildiğinden ekonomik değeri yüksek olan bir türdür. ? 10 tuzluluktan, ? 200 tuzluluğa kadar çok farklı alanlarda dağılım gösteren Dunaliella türleri ülkemizde kıyısal alandaki tuzlalarda ve tuzlu, sodalı göllerde bulunmaktadır.Bu tez çalışması kapsamında Türkiye'nin en büyük kıyısal deniz tuzlası olan İzmir Çamaltı Tuzlası ekosisteminde bulunan Dunaliella sp. türü izole edilerek; kontrollü şartlarda yetiştiricilik koşulları tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında Dunaliella'nın büyümesinde en uygun tuzluluk, yoğunluk, biyomas, pigment olmak üzere temel fizikokimyasal parametreler saptanmıştır. Ayrıca farklı tuzluluk konsantrasyonlarında büyüme ve pigment üretimi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yüksek tuzluluğun büyümeyi ve pigment üretimini arttırıcı yönde etkisinin bulunduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dunaliella (Cyanophyceae) microalgea is a species which is used for feeding live baits used in larval fish production. Dunaliella species are intensively cultivated in algal biotechnology. Because of the nutritional value and chemicals this microalgea contains, it is commonly used in industries such as pharmacy, cosmetics and bait industry. From this point of view, it can be said that this algea species has high economic value. It can be found in areas which has between 10 ? and 200 ? salinity content rate. In Turkey this species can be found in salinas near coasts and salty-soft drink lakes.In the scope of this research, Dunaliella sp. species, which is in Turkey?s biggest sea salina ?İzmir Çamaltı Saltworks? ecosystem, will be isolated and cultivation in controlled circumstances will be determined. As a part of this research, physicochemical parameters such as optimum salinity, density, biomass and pigment were determined. In addition, growth and pigment production in different salinities were investigated. According to the results, it was found that higher salinities have a positive effect on the growth and pigment production.