İzmir Çamaltı tuzlasından izole edilen halofilik bakterilerde karotenoid izolasyonu ve üretim potansiyellerinin belirlenmesi
Isolation of carotenoid from halophilic bacteria isolated in İzmir Çamaltı saltern and determination of production potentials
  1. Tez No: 560783
  2. Yazar: SALAR HASSANZADEHDIZNABI
  3. Danışmanlar: PROF. ALEV UZTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Karotenoidler sarı-turuncu, kırmızı yağda çözünen pigmentler olarak kabul edilir ve genellikle alg, prokaryot ve bitkilerde bulunan 40 karbondan oluşan moleküllerdir. Karotenoidler biyoteknoloji, kozmetik endüstrisi ve gıda teknolojisinde çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Türkiye'nin en büyük tuz gölü olan Çamaltı Tuzlası, ekonomik ve ekolojik açıdan büyük önem taşımaktadır. Biyoteknolojide önemli olan halofilik bakterilerin önemli habitatlarından birisidir. Bu çalışmada, selektif Marin agar ortamı kullanılarak, Çamaltı Tuzlası'ndan halofilik ve karotenoid üreten 10 bakteri suşu (SC1-10) izole edilmiştir. 16S rDNA gen dizi analizine göre ,suşların Bacillus safensis(SC4), Marinobacter aquaticus(SC2), Halomonas fontilapidosi(SC1,SC5), Halobacillus locisalis (SC7,SC8,SC9), Salicola salis(SC6), Halobacillus halofilus(SC10) türlerine ait olduğu belirlenmiştir. Izole edilen suşlardan, karotenoidler metanol / aseton yöntemi ile ekstrakte edilmiştir. Ekstraksiyondan sonra elde edilen karatenoidler ince tabaka kromatografisi ile belirlendikten sonra ayrıca spektrofotometrik olarak 300nm-800nm dalga boylarında ön tarama yapılmıştır. Bu ön tarama sonucunda belirgin karetenoid pikleri veren SC1, SC2, SC3, SC4, SC5 ve SC8 izolatlarıyla devam edilmiştir. Karetenoidlerin detaylı analizleri ve belirlenmesi için HPLC yöntemi kullanılmıştır. Yapılan HPLC analizi sonucunda likopen(SC1,SC3,SC5,SC2) , β-karoten (SC1,SC3,SC4), all-trans-lutein(SC2), 13-cis-β-karoten(SC4), 9-cis-β-karoten(SC4),apo-8-likopen (SC8) moleküllerinin izolatlar tarafından üretildiği saptanmıştır. Ayrıca çalışma içesinde standartlarla ve literatür verileriyle eşleşmeyen karotenoid pikleri de elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Carotenoids considered as yellow-orange, red fat-soluble pigments and are usually composed of 40 carbons, found dominantly in algae, prokaryotes, and plants. Carotenoids have a variety of uses in the fields of biotechnology, cosmetic industry, and food technology. Çamaltı saltern is Turkey's largest salt lake and has great importance in terms of economic and ecological. it has the conditions for the production of halophilic bacteria which is important in biotechnology. In this study, 10 halophilic bacterial strains (SC1-10) producing carotenoid from Çamaltı Saltern were isolated using selective Marine agar medium. According to 16S rDNA gene sequence analysis, it was determined that the strains of bacteria belong as following: Bacillus safensis (SC4), Marinobacter aquaticus (SC2), Halomonas fontilapidosi (SC1, SC5), Halobacillus locisalis (SC7, SC8, SC9), Salicola salis (SC6), Halobacillus halofilus (SC10). From isolated strains, carotenoids were extracted by methanol / acetone method. After the extraction, carenenoids were determined by thin layer chromatography and then spectrophotometrically pre-screened at 300nm-800nm wavelengths. As a result of this pre-scan, SC1, SC2, SC3, SC4, SC5, SC6 and SC8 isolates were elected to further carotenoid analysis. The HPLC method was used for the detailed analysis and determination of caretenoids. HPLC analysis revealed that lycopene (SC1, SC3, SC5, SC2), β-carotene (SC1, SC3, SC4), all-trans-lutein (SC2), 13-cis-β-carotene (SC4), 9-cis-β-carotene (SC4), apo-8- carotene (SC8) molecules were found to be produced by the isolates. Some carotenoid peaks were obtained which did not match the standards and literature data.