Ahmetli/Manisa yöresindeki ?Ayvalık? çeşidi zeytin bahçelerinin beslenme durumu ve meyve kalitesinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Research on nutrient status of olive orchards (olea eu. europea cv. Ayvalik), fruit and oil quality characteristics of olive orchards (olea europea cv. Ayvalik) in Ahmetli/Manisa region
- Tez No: 320624
- Danışmanlar: PROF. DR. UYGUN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Zeytin, farklı iklim ve toprak koşullarında yetiştiriciliği rahatlıkla yapılabilen, insan sağlığına faydalı olduğu yüzyıllardır bildirilen bir bitkidir. Zeytin ve zeytinyağının olumlu etkilerinin ortaya çıkması ile birlikte zeytin yetiştiriciliği her geçen gün artmaktadır. Bu artış Manisa ilinde de görülmektedir. Çalışma, Manisa ili Ahmetli ilçesindeki zeytin yetiştiriciliğinin mevcut durumu, toprak ve yaprak analizleri ile bölgedeki zeytinliklerin beslenme durumunu incelemek ve meyve ve zeytinyağı kalitesi açısından uygun hasat dönemlerini belirlemek amacıyla 2011 yılında Ayvalık zeytin çeşidi ile kurulu bahçelerde yürütülmüştür. Araştırmada ilk olarak anket çalışması ile Ahmetli ilçesinde zeytin yetiştiriciliği yapan üreticilerin mevcut durumu (yaş, eğitim, arazi konumları) saptanmıştır. Anket sonuçlarına göre üreticilerin orta yaş grubunda, eğitim seviyelerinin düşük, mali durumlarının yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır. 4 farklı (10 Ekim, 13 Kasım, 23 Kasım ve 5 Aralık 2011) döneminde hasat yapılarak meyve örnekleri alınmıştır. Meyve örneklerinde; meyve ağırlığı (g), et/çekirdek oranı, olgunluk indeksi, renk (CIE L*, a*, b*), kuru madde (%) ve kuru maddede yağ oranı (%) belirlenmiştir. Elde edilen yağ örneklerinde ise serbest yağ asitliği ve yağ asidi kompozisyonu saptanmıştır. Hasat zamanı ilerledikçe meyve ağırlığı, et/çekirdek oranı, olgunluk indeksinin artış gösterdiği, rengin yeşilden siyaha döndüğü belirlenmiştir. Serbest yağ asitliği % 1'in altında kalmış ve % 0.52 - % 0.70 arasında bulunmuştur. Hasat zamanının ilerlemesinin hakim yağ asidi olan oleik asit miktarını önemli oranda etkilemediği belirlenmiştir.Toprak ve yaprak analizleri bölgedeki zeytinliklerde besin maddesi yetersizlikleri olabileceği ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Olive is a plant spieces that is known to have beneficial effects on human health since centuries and that can be grown under various climatic and soil conditions. As the positive impacts of olive and oilve oil are documented, the interest to establish olive orchards is increasing. This trend is also observed in Manisa province of Turkey. The study is carried out in 2011 on Ayvalık olive groves in Ahmetli township of Manisa to put forth the current state of olive production especially the nutritional status through soil and leaf analyses and to determine the optimum harvest period that is effective on fruit and olive oil quality. The first part of the study comprise of a questionairre to determine aspects related to the growers e.g. their age, education, location of the grove. The results showed that the growers are mostly middle aged, less educated and resource poor. The fruit were harvested at 4 different dates as October 10, November 13, November 25 and December 5, 2011. Fruit samples were analyzed for fruit weight (g), meat/pit ratio, maturity index, colour (CIE L*, a*, b*), dry matter content (%) and oil content of dry matter (%). Free acidity and fatty acid composition were analyzed in oil samples extracted from harvested fruit. As the harvest date is postponed, fruit weight and maturity index were increased and colour changed from green to black. The free acidity content remained under 1% and ranged between 0.52 and 0.70 %. The major fatty acid, oleic acid content was not affected by the harvest date. The analysis of soil and leaf samples revealed nutrient deficiencies and showed that fertilization improved fruit yield and quality.