Eğirdir katı atık deponi alanının yer seçimi kriterlerinin coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ile belirlenmesi
The determination by geographic information system (GIS) with site selection of solid waste landfill area of Eğirdir
- Tez No: 320625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BAŞAYİĞİT, PROF. DR. BAHAR TÜRKYILMAZ TAHTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde bilgi teknolojileri yaşadığımız bilgi çağınında bir gereği olarak birçok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Mekanlara bağlı, yer ve konuma dayalı bilgilerin yönetilmesinde Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında CBS ve uzaktan algılama teknolojileri; okul, hastane, yeni yerleşim bölgeleri veya katı atık deponi alanları gibi belirli parametreleri taşıması gereken yer seçimi çalışmalarının, planlama sürecinde ve ileri safhalarda yapılan değerlendirmeler sırasında geleneksel metotlara oranla üstünlük gösteren araçlardır.Gerek meyvecilik yapılan alan açısından gerekse üretim ve ekonomiye katkısı açısından önemli bir yere sahip olan Eğirdir ilçesinde katı atık deponi alanı bulunmamaktadır. Toplanan katı atıklar Isparta'ya götürülmektedir.Yapılan çalışmada Eğirdir İlçesi için CBS ortamında Çok Kriterli Karar Verme Teknikleri (ÇKKVT) kullanılmıştır. Hazırlanan 15 tematik harita Basit Ağırlıklı Toplama Metoduna (BATM) göre değerlendirilmiştir. Yapılan analizler (intersect, buffer, ölçme, enterpolasyon, gridleme) sonucunda belirlenen dört alternatif alan içerisinde Barla Platosu yakınlarındaki Kuyuboğazı Dutludere mevkiindeki alan en uygun deponi alanı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Knowledge technologies have been used in different studies in modern scientific era. Geographic Information Systems (GIS) have an important role for managing knowledge based on locations and coordinates. Also GIS systems and remote sensing technologies have superior traits comparing to traditional methods during the evaluation in planning and post planning stages of site selection workings which should be had certain criteria as school, hospital, new settlement areas and disposal areas.There is no solid waste landfill area in Eğirdir town of Isparta Province. Eğirdir is an important fruit production center which contributes to economy much. All solid disposals are sent to Isparta.CBS method for Eğirdir town was used with Multi-attribute Decision Making Techniques (MADM). Prepared 15 thematic maps were evaluated by Simple Additive Weighting method (SAW).As a result of the analyses (intersect, buffer, measurement, interpolation, grid) it was concluded that among 4 determined alternative areas, Kuyuboğazı Dutludere location near Barla Platoo was the most suitable landfill area.