Kemalpaşa (İzmir) yöresinde kirazın çiçeklenme ve meyve dönemlerindeki trips (Thysanoptera) türlerinin saptanması, yayılış ve bulunuş oranlarının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Investigations on determination, spread and incidence of the thrips (Thysanoptera) species determined on blooming and fruit periods of cherry trees in kemalpaşa (izmir) region
  1. Tez No: 320634
  2. Yazar: BAŞAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İzmir İli Kemalpaşa ilçesinde kiraz bahçelerinde bulunan Thysanoptera takımına bağlı türlerin saptanmasına yönelik bu çalışma, 2011 yılında yürütülmüştür. Çalışma sonunda Aeolothripidae familyasından Aeolothrips collaris, A. intermedius, Melanthrips fuscus; Thripidae familyasından Frankliniella occidentalis, Oxythrips ajugae, Taeniothrips inconsequens, Thrips angusticeps, T. major, T. meridionalis, T. tabaci; Phlaeothripidae familyasından Haplothrips aculeatus, H. bolacophilus, H. globiceps, H. reuteri olmak üzere toplam 14 tür saptanmıştır.En çok yakalanan türler arasında Thrips tabaci (200 örnek), Taeniothrips inconsequens (70 örnek), Thrips angusticeps (16 örnek), Aeolothrips intermedius (13 örnek), Frankliniella occidentalis (7 örnek), Oxythrips ajugae (6 örnek), Thrips meridionalis, Haplothrips aculeatus ve Haplothrips bolacophilus (3 örnek) ve Haplothrips globiceps (2 örnek) bulunmaktadır. Aeolothrips collaris, Melanthrips fuscus ve Haplothrips reuteri türlerine ait sadece birer örnek toplanmıştır.Çalışma materyali tripsler bitkilerin çiçek, yaprak ve meyvelerinden toplanmıştır. Meyvelerde hiç trips örneği elde edilememiştir. Yapraklardan elde edilen trips örneklerinin oranı % 0.86 olup, çiçekler üzerinden elde edilen trips türlerinin oranı ise % 99.14'tür.Çalışma sırasında incelenen her tür için, o türün sinonimleri, morfolojileri, yayılışı ve konukçuları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out during the year of 2011. The purpose of this study is to determine the species of Thysanoptera occuring in Kemalpaşa county of Izmir at cherry orchards. As a results of this study totally 14 species, namely Aeolothrips collaris, A. intermedius, Melanthrips fuscus of Aeolothripidae; Frankliniella occidentalis, Oxythrips ajugae, Taeniothrips inconsequens, Thrips angusticeps, T. major, T. meridionalis, T. tabaci of Thripidae; Haplothrips aculeatus, H. bolacophilus, H. globiceps, H. reuteri of Phlaeothripidae have been determined.The most abundant species collected in of this study are Thrips tabaci (200 specimens), Taeniothrips inconsequens (70 specimens), Thrips angusticeps (16 specimens), Aeolothrips intermedius (13 specimens), Frankliniella occidentalis (7 specimens), Oxythrips ajugae (6 specimens), Thrips meridionalis, Haplothrips aculeatus ve Haplothrips bolacophilus (3 specimens) and Haplothrips globiceps (2 specimens). Only one specimen of Aeolothrips collaris, Melanthrips fuscus and Haplothrips reuteri were collected.Studied material were collected from flowers, leaves, fruits of cherry trees. None of thrips specimens were detected in fruits of plants. The percentage of thrips collected on leaves was 0.86 % and flowers was 99.14 %.The synonyms, general characteristics, distribution and the plants on which the specimens were collected are also given for each species in text.