Çelik kafes sistemlerin öngerilmiş kablolarla güçlendirilmesi
The strengthening of steel truss systems with post tensioned cables
  1. Tez No: 320655
  2. Yazar: NECATİ KEMAL YÜCEKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
kablolar kullanılarak yük taşıma kapasitelerinin arttırılması konusu ele alınmıştır.Çalışma teorik ve deneysel olmak üzere iki ana kısımda gerçekleştirilmiştir. Öncelikle mevcut çelik kafes sistemlerin yapısal özellikleri, yapısal analizlerinde kullanılan yöntemler, standartlar ve yönetmelikler konularında bilgiler verilmiştir. Bu tür mevcut taşıyıcı sistemlere etki eden yükler, bu yükler etkisindeki statik analizleri ve çelik konstrüksiyon tahkikleri konuları ele alınmıştır. Yeterli düzeyde taşıma gücüne sahip olmadığı kabul edilen kafes sistemlere gerdirilmiş kablolar ilave edilerek taşıma kapasitelerinin artırılabileceği teorik olarak gösterilmiştir. Uygulamanın faydalı tarafları teorik olarak sonlu elemanlar metodu ilkelerini esas alan bir yapı analiz programı kullanılarak gösterilmiştir.Çalışmanın ikinci aşamasında ise, laboratuarda imal edilmiş mevcut bir çelik köprü modeli üzerinde taşıyıcı sisteme ilave edilen gerdirilmiş kablo elemanlar ile güçlendirme uygulamaları yapılmıştır. Bu amaçla çeşitli yüklemelere maruz bırakılan köprü sisteminde çeşitli gerdirme işlemleri uygulanmış, köprüde oluşan deplasmanlar ve kablo kuvvetleri ölçülmüştür. Bununla birlikte laboratuar ortamında gerçekleştirilen uygulamaların teorik analizleri bilgisayar ortamında da incelenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.Tez çalışmasında gerçekleştirilen teorik ve deneysel çalışmalar sonucunda, mevcut çelik taşıyıcı sistemlere uygun olarak ilave edilecek gerdirilmiş kablo elemanlar vasıtasıyla yük taşıma kapasitelerinin çeşitli oranlarda arttırılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of increasing the bearing capacity of long span steel trusses with tensioned cables is discussed.The study is investigated in two main parts as theoretical and experimental stages. First, the knowledge about the structural properties of existing steel structures, the methods used in the structural analysis of these structures, the standards and the specifications, is given. The loads affecting these type of existing structural systems are discussed. It is theoretically shown that the load bearing capacity of existing trusses, can be increased by the application of tensioned cables. The usefulness of this concept is validated theoretically by a structural analysis software which is based on Finite Elements Method.At the second stage of the study, tensioned cables have been added to an existing steel bridge model produced in the laboratory. Several tensioning operations have been applied on the bridge system that is exposed to different loadings. The resulting displacements and the cable forces are measured, which are compared to the theoretical analysis results.According to the theoretical and experimental studies in this thesis, the bearing capacities of existing steel structural systems can be increased by proper applications of cable elements.