Use of genetic algorithms in optimum design of space truses
Genetik algoritmaların uzay kafes sistemlerin optimizasyonunda kullanımı
- Tez No: 56639
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ERBATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ABSTRACT USE OF GENETIC ALGORITHMS IN OPTIMUM DESIGN OF SPACE TRUSSES Hasançebi, Oguzhan MSc, Department of Civil Engineering Supervisor Prof. Dr. Fuat Erbatur September 1996, 124 pages In the design of particularly civil engineering structures, the designer is faced with the problem of choosing sections from a list of ready profiles given in design specifications and also what is available in the market. In the context of optimum design of structures, this is a discrete optimization problem. Unfortunately, the techniques dealing with discrete optimization problems are not developed as thoroughly as continuous optimization methods. One recent and promising method is Genetic Algorithms (OAs). GAs find interesting applications in discrete structural optimization as in various other disciplines. This thesis discusses a genetic algorithm based optimum design environment and its application to steel truss structures. Numerical examples are presented. The objective function is chosen to be the weight of the 111AISC ve TÜRK şartnamelerinde öngörülen sınırlayıcılar olarak alınmıştır. Buna ilaveten, sınırlayıcıların amaç fonksiyonuna katılımı ve çaprazlama yöntemleri üzerinde elde edilmiş tecrübeler de sunulmuştur. Bunlar optimizasyon işleminin başarısında rol oynayan başlıca iki etkendir. Ayrıca, çaprazlama ve sınırlayıcıların amaç foksiyonuna katılımı yöntemlerinin her ikisi için de yeni yaklaşımlar önerilmiş ve test edilmiştir. Genetik algoritmaların, evrimsel stratejiler ve genetik programlama gibi diğer bir kaç evrimsel teknikle birlikte geleneksel metodlar üzerinde önemli avantajlar sergiledikleri sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler Optimizasyon, Optimum Tasarım, Amaç Fonksiyonu, Tasarım Değişkeni, Sınırlayıcı, Yapı Optimizasyonu, Genetik Algoritmalar, Çelik Uzay Kafes Sistemi, Çaprazlama Yöntemleri, Sınırlayıcıların Amaç Fonksiyonuna Katılımı
Özet (Çeviri)