Bazı metal komplekslerinin DNA ile etkileşimlerinin belirlenmesi
Determination of DNA interactions of some metal complexes
- Tez No: 320666
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞENGÜL, YRD. DOÇ. DR. BURAK ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, 1,10-fenantrolin temelli imidazol halkası içeren ligandların ve bunların platin metaliyle oluşturduğu komplekslerin sentezi ve DNA etkileşimleri üzerine çalışılmıştır.1,10-fenantrolin-5,6-dion'dan yola çıkılarak 2-fenilimidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin (PIP) ve 2-(2-hidroksifenil)imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin (HPIP) ligandları sentezlenmiştir. Bu ligandlardan (2,2?-bipiridin)(2-fenilimidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin)Platin(II) ([Pt(bpy) (PIP)]+2) ve (2,2?-bipiridin)(2-(2-hidroksifenil)imidazo[4,5-f][1,10]fenantrolin)Platin(II) ([Pt(bpy)(HPIP)]+2) kompleksleri elde edilmiştir. Ligandların karekterizasyonu FT-IR ve H-NMR analizi ile gerçekleştirilmiştir. Kompleksler ESI-MS ve 1H-NMR yöntemleriyle karakterize edilmiştir.Komplekslerin DNA etkileşimleri UV-Vis titrasyonu, agaroz jel elektroforezi, florometri ve vizkozimetri metotlarıyla çalışılmıştır. [Pt(bpy)(HPIP)]+2 kompleks iyonunun UV-Vis titrasyonu göre DNA'ya diğer kompleks bileşikten daha kuvvetli bağlanmıştır. Elektroforez ve vizkozite çalışmaları da bunu desteklemektedir. Sadece florometri çalışmasında [Pt(bpy)(HPIP)]+2 kompleksinin bağlanma sabiti değeri [Pt(bpy)(PIP)]+2 kompleksinden daha düşük çıkmıştır.Elde edilen sonuçlar ışığında her iki kompleksin de DNA'ya interkalasyon yaptıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the synthesis of 1,10-phenanthroline based ligands bearing imidazole ring and their corresponding platinum(II) metal complexes and DNA interactions of these complexes were studied.2-phenylimidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline (PIP) and 2-(2-hydroxyphenyl)imidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline (HPIP) ligands were synthesized starting from 1,10-phenanthroline-5,6-dion. (2,2?-bipyridine)2-phenylimidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline)Platinium(II) ([Pt(bpy) (PIP)]+2) and (2,2?-bipyridine)2-(2-hydroxyphenyl)imidazo[4,5-f][1,10]phenanthroline Platinium(II) ([Pt(bpy)(HPIP)]+2) complexes were obtained, respectively from the ligands. The ligands were characterized by using FT-IR and 1H-NMR. The complexes were characterized by using ESI-MS and 1H-NMR analysis.DNA interactions of the complexes were determined by UV-Vis titration, agarose gel electrophoresis, fluorometer and viscosimeter methods. UV-Vis titration studies suggest that [Pt(bpy)(HPIP)]+2interacts with DNA stronger than the other complex. Electrophoresis and viscosity studies support the UV-Vis titration results. The binding constant of [Pt(bpy)(HPIP)]+2 complex ion was found to be lower than the that of other complex in only fluorometer studies.The results suggest that both of the complexes intercalates in DNA base pairs.