Nadir toprak elementlerinin skyrme-hartree-fock metodu kullanılarak bazı nükleer taban durum özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some nuclear ground state features of the rare earth elements using skyrme hartree fock method
- Tez No: 320674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN BALDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Her geçen gün yüksek teknoloji ürünleri için daha da önemli hale gelen, 17 nadir toprak elementi gün geçtikçe önemini artırmaktadır. Plazma, LCD ve LED ekranı, dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar, cep telefonu gibi elektronik cihazlar, çevre dostu teknolojiler, hafif pil yapımında ve birçok yüksek teknoloji ürününün üretiminde hayati öneme sahip olan bu tür metallere ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda bu metallerin bir kısmı da nükleer teknoloji ve radyasyon tespitinde kullanılmaktadır. Dünya rezervlerinin önemli bir kısmına sahip ülkemiz için Nadir Toprak Elementlerinin nükleer yapılarının iyi anlaşılması önemlidir. Bu çalışmada, Nadir Toprak Elementleri'nin yük, proton ve nötron yoğunluk yarıçaplarının kare ortalamalarının karekökü, nötron deri kalınlıkları ve parçacık başına bağlanma enerjisi gibi taban durum özellikleri Skyrme-Hartree-Fock (SHF) yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplanan taban durum özellikleri elde edilebilen deneysel veriler ve rölativistik ortalama alan teorisi sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The seventeen-rare-earth-elements, which become more important for high-tech products, have increased their importance every passing day. These kinds of metals are used to produce many products, such as; plasma screen, computer screen, laptop, tablet computers, mobile phones and other electronic devices, environmentally-friendly technologies, lighter batteries and many high-tech product manufacturing. Some parts of these metals are also used for nuclear technology and detection of radiation. The understanding of nuclear structures of the rare earth element is important not only for Turkey, which has a significant part of world reserves, but also for all world. In this study, the ground state features such as the root mean square (rms) of charge, proton and neutron density radii, the neutron skin thickness and binding energies per particle of the rare earth elements are calculated by using Skyrme-Hartree-Fock (SHF) method. The calculated ground state features are compared with available experimental data and results of relativistic mean field theory.