Sığ tünellerde duraylılığı etkileyen faktörlerin ve yenilme mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of the factors affecting stability and the failure mechanism in shallow tunnels
  1. Tez No: 320686
  2. Yazar: UTKU SAKIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Şehir nüfuslarının artışı ve şehirleşmedeki gelişmeler, toplu taşıma kapasitelerindeki artış ihtiyacını da birlikte getirmektedir. Bu bağlamda, büyük şehirlerde, yeraltı metro sistemleri 20. yüzyılın başlarından bu güne kadar apaçık ve kaçınılmaz bir seçim olmuştur. Yeraltı metro sistemleri, sığ derinliklerde açılması gereken tünellerin kazılmasını ve inşaatını gerektirmektedir. Sığ tüneller, genellikle zemin veya zayıf nitelikli kaya kütlelerinde açılmakta ve bu da açıklıkların duraylılığını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca, yeraltı açıklığı ile yeryüzünün etkileşimi ve mevcut yerüstü yapılarının etkileri problemi daha da karmaşık hale getirmekte, iş güvenliği ve proje maliyetlerini olumsuz etkileyen yapısal yenilmelere yol açabilmektedir. Bu çalışma ile sığ tünellerin duraylılığını etkileyen faktörlerin araştırılması ve bu tip yapılarda karşılaşılan yenilme mekanizmalarının incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increase in urban populations and developments in urbanization result in need for increase in the capacities of public transportation. In this regard, in large cities, underground subway systems have been an obvious and inescapable choice since the beginning of the 20th Century. Underground subway systems require excavation and construction of shallow tunnels. The shallow tunnels are generally excavated in soils or weak rock masses which adversely affect the stability of openings. Also, interaction of tunnel with the ground surface and the effects of existing surface structures further complicate the problem and may result in structural failures that negatively affect the occupational safety and project costs. This study aims to investigate the factors that affect the stability of shallow tunnels and study the failure mechanisms encountered in such structures.