Gökgöl mağarası duraylılığının analitik ve sayısal çözümleme yöntemleriyle değerlendirilmesi
Assessment of the Gökgöl Cave stability with analytical and numerical analysis methods
- Tez No: 320687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH GENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Gökgöl Mağarası, her tür ve her renkten damlataş oluşumlarının güzelliği ile Türkiye'nin önemli mağaralardan biridir. Bu özelliği değerlendirilerek turizme açılmıştır. Bu tez çalışmasında, Gökgöl Mağarası içinde yenilme potansiyeli bulunan bölgelerin statik koşullar altında gösterecekleri duraylılık performansları araştırılmıştır. Mağarada tabakalanma düzlemleri tarafından kontrol edilen duraysızlıklar ile oluşmuş geniş salonlar vardır. Bu salonlarda süreksizlik düzlemleri boyunca yenilme potansiyeli yüksek olan bloklar mevcuttur. Mağarada hakim olan kaya birimi kireçtaşı olup tabakalı bir yapıya sahiptir. Önce, mağara içinde duraylılık açısından sorun olabilecek bölgeler belirlenmiştir. Mağarayı çevreleyen kaya kütlesindeki süreksizlikler arazi çalışmaları ile belirlenmiştir. RMR, GSI, Q, RMi gibi çeşitli kaya kütlesi sınıflama sistemleri kullanılarak kaya kütlesi puanları tespit edilmiştir. Kaya kütlesinin kuru ve doygun olduğu koşullar için duraylılık değerlendirmeleri ayrı ayrı ortaya konulmuştur. Duraylılık değerlendirmesinde görgül, analitik ve sayısal çözümlemelerden faydalanılmıştır. Oluşabilecek duraysızlık problemleri belirlenerek duraylılığı artırıcı alınabilecek önlemler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gökgöl Cave with variety of colors and shapes of the dripstone features is the one of the important caves in Turkey. The cave has been opened by evaluating its feature for tourism. In this thesis, the stability performance in static conditions of the sections which is encountering potentially instability problems in the Gökgöl Cave were researched. There are large halls that formed with instability controlling by discontinuities and bedding planes in the cave. In these halls, there are blocks that is of failure probability is high potentially for instabilities along the discontinuities. In the cave, dominant rock unit is limestone and it has a layered structure. Firstly, sections that may be problem for stability in the cave were determined. Discontinuities in the rock mass surrounding the cave were defined in field studies. Ratings of rock mass were determined by using various rock mass classification systems such as RMR, GSI, Q and RMi. Stability assessments for dry and saturated situations of rock mass were put forward separately. It were utilized from empirical, analytical and numerical analysis methods in the stability assessment. Stability reinforcement precautions were put forward by determining potential instability problems.