Out-of-plane vibrations of planar curved beams having variable curvature and cross-section
Değişken eğrilik ve kesite sahip düzlemsel eğri çubukların düzlem dışı titreşimleri
  1. Tez No: 320732
  2. Yazar: KAAN KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, değişken eğrilik yarıçapı ve kesit alanına sahip eğri çubukların düzlem dışı titreşim karakteristikleri Sonlu Farklar Yöntemi ile incelenmiştir. Eğri çubuğun eğriliğinin ve kesitinin doğal frekanslara etkileri; değişken eğrilik-sabit kesit ve değişken eğrilik-değişken kesit durumları için araştırılmıştır. Mevcut problemin matematiksel modeli değişken katsayılı bağlaşık diferansiyel özdeğer problemine dayanmaktadır. Bu çalışmadaki problemin sayısal çözümü Mathematica'da geliştirilmiş bilgisayar programı ile elde edilmiştir. Geliştirilen programdan elde edilen çözümlerin doğruluğu ANSYS de oluşturulan katı modelden bulunan Sonlu Elemanlar Metodu sonuçları ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Mevcut sonuçların diğer sonuçlar ile karşılaştırılmasından iyi uyum elde edilmiştir. Tüm sonuçlar tablolar ve grafikler olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, out of plane vibration characteristics of curved beams having variable curvatures and cross-sections are studied by FDM (Finite Difference Method). The effects of curvature and cross-section of the curved beam on natural frequencies are investigated for the curved beams having; variable curvature & constant cross-section and variable curvature & variable cross-section. Mathematical model of the present problem is based on the coupled differential eigenvalue problem with variable coefficients. Numerical solutions of the problem in this study are obtained by the computer program developed in Mathematica. The accuracy of the present results obtained from the developed program is evaluated by comparing with FEM (Finite Element Method) results found from solid model created in ANSYS. Good agreement is obtained in the comparisons of the present results with other results. All results are presented in tabular and graphical forms.