Estimation of total carcinogenic risk due to multipathway exposure to trihalomethanes in İzmir drinking water
İzmir içme suyundaki trihalometanlara çokyollu maruziyet sonucu oluşan toplam kanser riskinin belirlenmesi
- Tez No: 320734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN TOKATLI, DOÇ. DR. SAİT CEMİL SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, çeşitli maruziyet yollarını içerecek şekilde, İzmir içme suyunda trihalometanların (THM) kümülatif ve toplam kanserojen risk seviyelerini araştırmaktır. Maruziyet ve risk değerlendirilmesinde, Kavcar (Assessment of Exposure and Risk Associated with Trihalomethanes and Other Volatile Organic Compounds in Drinking Water, MSc Thesis, İYTE, 2005) tarafından içme suyunda ölçülen THM konsantrasyonları ve anket sonuçları kullanılmıştır. Maruziyet kaynakları olarak içme suyunun tüketimi, duş, banyo, el yıkama ve bulaşık yıkama sırasında soluma ve deri ile etkileşim düşünülmüştür.İçme suyunda bulunan THM konsantrasyonu ölçülmüş değerlerdir. Havada bulunan THM konsantrasyonu ise kimyasallara özgü transfer etki katsayıları kullanılarak hesaplanmıştır. Deri maruziyetlerinin hesaplanmasında kimyasala özgü deri geçirgenlik katsayıları ve vücut yüzey alanları kullanılmıştır. Maruziyet yollarının toplam riske katkısını düşükten yükseğe doğru dizecek olursak deri, yeme ve soluma şeklide olmaktadır.Kümülatif ve toplam kanser riski 2 farklı metot ile hesaplanmıştır. Bunlar; genellikle uygulanan basit toplama metodu ve son zamanlarda yayınlanan Kümülatif İlgili Potansiyel Faktör (CRPF) yaklaşımıdır. Her iki yöntem ile uygulanan toplam kanser riski en düşük ve alt seviye senaryolar için kabul edilebilir (1×10-4) seviyededir. Basit toplama yöntemi CRPF yönetimi ile karşılaştırıldığında daha yüksek risk seviyelerini göstermektedir. Bu çalışmanın sonucu bize basit toplama yönteminin, riskleri daha yüksek seviyelerde göstereceğini anlatmıştır. Buna rağmen, yerel otoritelerin riski azaltıcı önlenmelere ihtiyaçları vardır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to investigate the cumulative and total carcinogenic risk levels of trihalomethanes (THMs) in İzmir drinking water by considering multi exposure routes and pathways. Drinking water THM concentrations measured and questionnaire data collected by Kavcar (Assessment of Exposure and Risk Associated with Trihalomethanes and Other Volatile Organic Compounds in Drinking Water, MSc Thesis, İYTE, 2005) were used for the exposure ? risk assessment. Ingestion of drinking water, inhalation and dermal absorption during showering, bathing, hand washing, and dish washing were the considered exposure pathways.THM concentrations in air were estimated by using chemical specific transfer efficiencies. Chemical specific skin permeability coefficients and body surface areas were used . The contributions of exposure routes to the total risk, in the order of low to high, were dermal absorption, ingestion, and inhalation.Cumulative and total cancer risks were estimated using two different methods: commonly employed simple addition method and recently proposed Cumulative Relative Potency Factors (CRPF) approach. The total carcinogenic risks estimated by the both methods were acceptable (1×10-4) in the upper bound and maximum exposure scenarios while simple addition produced an order magnitude higher risk levels compared to the CRPF method. The results of this study show that carcinogenic risks may be overestimated by using simple addition method. Nevertheless, risk mitigation measures are needed by the local water authorities.