Dynamics of gentrification in a seashore town: the case of Alaçati, İzmir
Bir sahil kasabasında soylulaştırma dinamikleri: Alaçatı örneği, İzmir
- Tez No: 320735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez soylulaştırma sürecinin dinamiklerini Alaçatı (İzmir) örneğinde incelemektedir. Soylulaştırma dinamikleri, soylulaştırmaya neden olan ekonomik, politik ve sosyal faktörler, aktörler (soylulaştırıcılar, yerel halk, konut piyasasındaki finanasal sermaye ve devlet) ve soylulaştırmanın ekonomik, sosyal ve fiziksel etkileridir. İstanbul ve Ankara örnekleri ile karşılaştırıldığında, küçük bir sahil kasabası olarak Alaçatı Türkiye'deki soylulaştırma süreçlerine ilişkin yeni kavrayışlar sunmaktadır. Politik-ekonomik yaklaşımları temel alan bu tez çalışması Türkiye'de 1980'lerden beri süregelen kapitalist birikim süreçlerinin Alaçatı'daki soylulaştırma sürecinde etkili olduğu varsayımında bulunmaktadır Alaçatı'da yaşayan farklı gruplarla yaptığım mülakatlar çalışmanın ana verisini oluşturmaktadır.Çalışmanın bulguları kamu müdahaleleriyle beraber, Alaçatı'nın tarımdan turizm sektörüne geçişi deneyimlediğini ve bunun ilk önce metropoliten kentlerde yaşayan bir grup öncü soylulaştırıcıyı, ardından da küçük kasaba yaşamı ve turizm sektöründeki yeni iş arayışında olan yüksek gelirli diğer soylulaştırıcıları çektiğini ortaya koymakatdır. Bu soylulaştırma süreci Alaçatı'nın ekonomik, sosyal ve fiziksel mekanında bir çok olumlu ve olumsuz etki yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the dynamics of the gentrification processes in Alaçatı (İzmir). The dynamics are the economic, political and social factors, the actors (the gentrifiers, the local people, the financial capital and the state) and the economic, social and physical impacts of gentrification. Compared to the cases in İstanbul and Ankara, Alaçatı as a small seashore town presents new insights about gentrification processes in Turkey. Based on the political-economic approaches, this thesis assumes that the capitalist accumulation processes since the 1980s in Turkey affect the process of gentrification in Alaçatı. My interviews with groups of residents in Alaçatı provided the study data.Study findings suggest that along with the public interventions, Alaçatı experienced a shift from agriculture to tourism, which attracted a group of pioneer gentrifiers and then other gentrifiers with high income from metropolitan cities who were searching for a small-town-living and jobs in tourism sector. This process affected economic, social and physical space of Alaçatı positively and negatively