Measurement of sea parameters using MEMS technology
Deniz suyu parametrelerinin MEMS tenolojisi ile ölçülmesi
- Tez No: 320754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sistem deniz suyunun yüz metreye kadar sıcaklık ve basınç değerlerini ölçmek için kullanılmaktadır. Bu proje harcanabilir çevresel sonda olarak da adlandırılabilir. Sonda bir adet sıcaklık sensörü, bir adet basınç sensörü ve sistem elektroniğini içermektedir. Bu sisteme savaş gemilerinin sonarlarının preformansının hesaplanmasında, oşinografi enstitülerinde ve oşinografik amaçlarda ihtiyaç duyulmaktadır.Sonda içerisinde mikro elektromekanik sistem teknolojisi ile geliştirilmiş sensörler bulunmaktadır. Hareket eden gemiden atılan tek kullanımlık sonda, yüz metre derinliğe kadar ulaşmaktadır ve veriler ince iletken bir tel aracılığı ile gemiye gönderilmektedir. Bu veriler toplanıp, depolanıp ve veri sağlama ünitesinde gösterilmektedir.Veriler sıcaklık ve basınç sensörlerinde toplanılmış fakat veri sağlama ünitesine tek tel ile gönderilememiştir. Sonda içerisindeki sistem gemideki ünite ile tek tel ile iletişim kurmak istediğinde sorun oluşmuştur. Tek tel ile iletişim sistemi sadece kısa mesafeler için kullanılmaktadır fakat sistemin yüz metrede haberleşmesini istedim. Sistem donanımsal olarak kurulmuş ve prototip dizaynı çift tel olarak değiştirilmiş, haberleşme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The system is used to measure the pressure and the temperature values up to hundred meters of the sea water. This project is also called as expendable environmental probe. The probe contains a temperature sensor, a pressure sensor, and system electronics. It is needed for the calculation of the performance of the sonar of warships, oceanographic institutes and oceanographic purposes.The probe include the sensors which developed by using Micro Electro Mechanical Systems technology. The probe is an expendable probe capable of reaching over hundred metres of depth when dropped from a moving ship, and a thin conducting wire is transferred through the data to the ship. This data is collected, stored, and displayed the data acquistion system.Data was collected from the temperature and the pressure sensors but the data could not displayed the data acqusition system with one wire system. One wire system is used only a few meters but I want to communicate the system up to hundred meters. Therefore I decided to use two wire system with communication module. In conclusion, the system was prepared in conformance with hardware design and the communication system was changed with two wire system design.