Perception of it governance in Turkey
Türkiyeki bilişim teknolojileri yönetişiminin algısı
  1. Tez No: 320755
  2. Yazar: FATİH ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. CEM ÜLGER, YRD. DOÇ. DR. MEHMET N. AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Firmaların verimli bir şekilde bilişim teknolojileri (BT) yönetişimini uygulamaları, işlerine değer katması açısından önemli ve gereklidir. BT yönetişimi bir organizasyonun yönetişiminin bir parçası olmakla beraber, bir çok karar verme mekanizmaları, yöntemleri, sürecleri, stratejik BT kararları için çeşitli sorumluluk ve otorite standartları içerir. Akademik perspektiften bakıldığında, BT yönetişiminin bir çok farklı açıdan incelendiği çalışmalar bulunmaktadır. Ama, literatürde, Türkiye, Çin, Macaristan gibi yeni gelişen ülkelerde BT algısını ve yönetişimini inceleyen çalışmalar oldukça seyrektir. Bu yüzden, BT yönetişiminin hangi ölçüde nasıl gerçekleştirildiğini anlamaya ihtiyaç vardır. Bu araştırma, Türkiye'de BT yönetişiminin hangi ölçüde uygulandığını anlamayı hedeflemektedir. Bu çalışma BT yönetişimi uygulamalarının Türkiye'de ne ölçekte yürütüldüğünü göstermekle beraber Türkiye'deki profesyonellerin ve uygulayıcıların BT yönetişimi algısı üzerine ampirik bir çalışma gerçekleştirmektedir. Bu çalışma özellikle BT projelerinin bütçe planlamasının nasıl yapıldığı, projelerin nasıl önceliklendirildiği, kabul edilme ve karar verilme aşamalarının nasıl uygulandığı konularına önem vermektedir. Aynı zamanda bu çalışma, Türkiye için uygun BT yönetişim modeli hakkında değerli önerilerde ve öngörülerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Effective governance of IT in an organization is essential for delivering value to its business. IT Governance can be identified as an integral part of enterprise governance that includes processes and methods for making decisions, accountability and authority standards for giving IT decisions in an organization. From an academic perspective, many studies in the literature investigate the IT governance from several aspects. However, the literature on IT governance in emerging markets such as Turkey, China and Hungary is scarce. Thus, there is a need for understanding a degree of which IT governance is realized truly. This research aims to contribute to an understanding of an extent to which IT governance practiced in Turkey. The study intends to show how well an IT governance practice is realized in Turkey and performs an empirical study on the IT Governance perception of practitioners in Turkey. A special emphasis is given on decisions on budget planning, project prioritization, and approval and execution of IT projects. Also it provides valuable suggestions for suitable IT governance model for Turkey.