Öğrenme eğrisinin yeni ürün geliştirme sürecindeki etkisini benzetim modeliyle araştırılması
Research the impact of learning curve on new product development procedure by simulation models
  1. Tez No: 320770
  2. Yazar: GÖKAY GÖRKEM GÜNDAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET HASGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yapılan çalışma beyaz eşya imalatı yapan bir işletmede çalışanların öğrenme profillerinin ortaya çıkartılması, çalışanların yeni öğrenme süreçlerine adaptasyonu ne derecede önemli olduğu, bu öğrenme sürecinin doğal bir şekilde kontrolsüzlüğe itilmesinin ne gibi zararlara yol açtığı araştırılmıştır.Bu araştırma doğrultusunda üç parametreli hiperbolik model kullanılarak çalışanların öğrenme hızının nasıl ölçüleceği ve parçadan bütüne gelecek şekilde bir bireyin öğrenme hızındaki değişimin bütün üzerinde nasıl bir performans değişimine neden olacağı benzetim paket programıyla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the learning prfoile of workers, how to control workers adaptation on new learning process, what will hapen when this process left in to naturally learning way and bad effects this situation on white good productiıon.According to this study, by the help of using three parameter hiperbolic model how to measure workers learning speed and overall performance changes due to one worker learning speed is searched. This results based on the simulation program.