Ev tipi soğutucu kompresörlerde çıkış hattında akış kaynaklı kayıpların incelenmesi
Investigation of flow losses through discharge line of household type refrigerator compressors
  1. Tez No: 320788
  2. Yazar: İSMAİL YEŞİLAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde; çağımızın gereklilikleri, teknolojik gelişmeler, rekabet koşulları ve enerji politikaları neticesinde beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinin verimliliklerinde artış zorunlu bir hal almıştır.Çağımızın en önemli ihtiyaçlarının başında gelen buzdolabı, buhar sıkıştırma yöntemiyle gıdaların soğuk tutularak uzun süre muhafaza edilmesini sağlayan bir soğutma makinesidir.Kompresör ise buzdolabı üzerindeki buharlaştırıcıdan çıkan soğutkan gazı yoğuşma basıncına sıkıştırma görevini goren soğutma sisteminin kalbi olup sistemin performansını ve verimliliğini belirleyen en temel unsurdur.Bu tez çalışmasında; hermetik pistonlu bir kompresörün egzoz hattına yapılan bazı yapısal değişikliklerin akış kayıplarına olan etkisi, sayısal akış analizleri ve deneysel basınç ve kalorimetre ölçümleriyle incelenmiş olup analizler sonucu elde edilen bilgiler ışığında kompresör performansına katkı sağlanması hedeflenmiştir.Çalışmada oluşturulan 4 farklı kavramsal tasarım için gerçekleştirilen HAD analizleri ile egzoz hattında basınç düşümü yaratan bölgeler belirlenmiş olup veriler deneysel sonuçlarla da doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, increasing the efficiency of white goods and small house appliances has become mandatory as a result of the requirements of our time, technological developments, competition and energy policies.Refrigerator is one of the most important needs of our age. It is a cooling machine which is allows maintaining the foods were cooled for a long time by steam compression method. On the other hand refrigerant gas from the evaporator is compressed by the cooling compressor to condensing pressure. It is the most fundamental element for determining the performance and efficiency of the cooling system.In this thesis, an effect of some of the structural changes to flow losses at exhaust line of a hermetic reciprocating compressor is examined with numerical flow analysis and experimental pressure and calorimeter measurements. Then contributing to the performance of the compressor is aimed in the light of the finding information of analysis.In this study, the pressure drop generating regions at exhaust line is determined by CFD analysis which is performed for created 4 different conceptual design and then the numerical results were validated with experimental results.