Termal oksidasyon işleminin ticari saflıkta Ti ve Ti6Al4V alaşımında yüzey özelliklerine etkisinin incelenmesi
An investigation of thermal oxidation treatment effect on surface properties of commercially pure Ti and Ti6Al4V alloy
- Tez No: 320789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OSMAN NURİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Titanyum ve alaşımları yüksek mukavemet/ağırlık oranı, yüksek korozyon direnci ve biyo-uyumluluğundan dolayı birçok uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, zayıf tribolojik özellikleri aşınmayla ilgili uygulama alanlarında kullanımını sınırlamaktadır.Titanyumun sahip olduğu yüksek korozyon direnci, normal atmosfer koşullarında titanyum yüzeyinde ince oksit tabakasının oluşumunun sonucudur. Oksit tabakasının kalınlığında ve sertliğinde artış sağlayan yüzey işlemi hem korozyon hem de aşınma direncinde gelişme sağlamaktadır. Titanyum yüzeyinde kalın oksit tabakası oluşumunu sağlamak için birçok yöntem kullanılmaktadır. Anotlama, oksijen difüzyon, iyon implatasyonu, termal oksitleme ve paladyum işlenmiş termal oksit yöntemleri örnek olarak verilebilir.Bu çalışma kapsamında termal oksidasyon yönteminin CP Titanyum ve Ti6Al4V alaşımının yüzey özelliklerine etkisi incelenmiştir. Her iki malzemeye 650 oC'de 5 saat süreyle statik ve termal çevrimli oksidasyon ayrıca Ti6Al4V alaşımına 6, 8, 10, 12 saat statik termal oksidasyon uygulanmıştır. Termal oksidasyon işlemleri sonucunda yüzey pürüzlülüğündeki değişimler, oluşan fazlar incelenmiş ve numunelere aşınma testi uygulanarak aşınma dayanımları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Titanium and its alloys, because of its high strength to weight ratio, high resistance to corrosion and bio-compatibility, are widely used in engineering applications. However, their poor tribological properties limit their usage in wear related applications.Significant corrosion resistance of titanium results from formation of thin oxide layer on surface in atmospheric conditions. Any surface treatment that thicken and harden oxide layer, improves not only corrosion resistance but also wear resistance. Many methods are used to produce thick oxide layer such as oxygen diffusion, ion implantation, thermal oxidation and palladium treated thermal oxidation.In this study effects of thermal oxidation methods on CP Ti and Ti6Al4V alloy surface properties were investigated. 5 hour static and thermal cycling oxidation was applied both material samples at 650 oC. And also, 6, 8, 10, 12 hour static thermal oxidation was applied in Ti6Al4V samples at 650 oC. Change in surface roughness, phases occurred on surface was observed. All samples exposed to wear test and their wear resistance were compared.