Risk değerlendirme çalışmasında yeni bir yaklaşım ve açık maden ocağı işletmesinde uygulama
A new approach torisk assessmentstudyand an application in a mining company
  1. Tez No: 320817
  2. Yazar: FATMA KEVSER KELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ŞENYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinde (İSG) risk değerlendirme; işçi, üretim yeri ve üretim güvenliğini sağlamak ve muhtemel kayıpları önlemek amacıyla son zamanlarda ortaya çıkmış bir kavramdır. Yüksek standartlarda sağlık ve güvenliğe ulaşma başarısı, çalışanların karşılaştığı tehlikeleri, kaza olmadan önce ortadan kaldırmaya ya da azaltmaya bağlıdır. Bunun için kullanılabilecek pek çok farklı risk analiz metodu vardır. Ancak, işletmeler yaptıkları işin yapısını, ciddiyetini ve risklerin karşılığını dikkate alarak, risk değerlendirme yaklaşımını kendi ihtiyaçlarına göre düzenlemelidirler.Arama, hazırlık, üretim, nakliyat ve cevher hazırlama evrelerinin her birinde ayrı riskler barındıran madencilik sektörü, bu risklerin önlenememesi neticesinde oldukça fazla iş kazasının meydana geldiği en tehlikeli çalışma kollarından birisidir.Bu çalışmada; iş kazalarını önlemek amacıyla maden sektöründe kullanılmak üzere risk değerlendirmede yeni bir yaklaşım önerilmiştir. Önerilen bu yaklaşımın amacı; risklerin daha sağlıklı analizlerinin yapılması, madencilik faaliyetlerinde beklenen veya olası risklerde öncelik sırasına göre gerekli tedbirlerin alınması, iş kazalarının ve sağlık sorunlarının asgari seviyelere indirilmesini sağlamaktır. Önerilen yaklaşımda; tehlikelerin sınıflandırılması için kullanılan risk matrisi olarak, sık kullanılan yöntemlerden birisi olan L tipi risk değerlendirme karar matrisi kullanılmıştır. Risk değerlendirme formunu oluşturmadan önce işletmenin risk haritası oluşturulup işletme bölümleri belirlenir. Çünkü her bölümdeki tehlike ve riskler farklıdır. Ayrıca güvenlik denetimi yöntemi de kullanılarak tehlikelerin ve risklerin belirlenmesi için veri madenciliği oluşturulmuştur. Yapılan çalışmada; bölümlerin tehlike ve riskleri, bu risklerin mevcut durumu ve alınacak önlemler belirtilmiştir ve açık maden ocağı işletmesinde uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Risk assessment Occupational Health and Sefaty is a new term arrising these days, toprevent possible losses and ensure safety of production, production era and employee.Success to reach higher safety and health standards depends on elimination/reduction ofpossible risks before employees may face with. There exist various risk assessmentmethods to do this. However, companies should organize their own risk assessmentapproach by evaluating their own business needs, severity and provision for risks.In each steps including exploration, preparation, manufacturing, transportation and oredressing; mining business has different types of risks which will result with manyindustrial accidents in case of not prevention.This paper propose a new method for risk assessment to prevent accidents in miningbusiness. Aim of this method is to make more robust risk assessments to evaluations,take necessary actions against anticipated prioritised risks and to minimize health safetyproblems. In the proposed approach is used to classify defined risks, L risk evaluationmatrix as a decision matrix. Before organizing the risk assessment form, company riskmap is organized and company departments are determined. Since every division hasdifferent risk types. Besides by using safety audit method, data mining generated todefine dangers and risks. In this study, the dangers and risks of the departments, statusof these risks and preventive actions to be taken are adressed with an implementation ona mining company.