Elmalarda hasat sonu çürüklüğü oluşturan penicillium expansum' un ışınlama ve ışınlama+sodyum karbonat kombine uygulamasıyla engellenmesi üzerine araştırmalar
Studies on inhibition of penicilliume expansum, causes postharvest decay in apples, by irradiation and irradiation+sodium carbonate combined treatments
- Tez No: 320829
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Meyvelerde hasat sonrası kaliteyi düşüren ve raf ömrünü azaltan en önemli hastalık etmenleri funguslardır. P. expansum elmalarda hasat sonu kayıplara neden olan en önemli fungal patojendir. Patojenin kontrolunde kimyasalların kısıtlamasından dolayı yeni yaklaşımlara ve kombine uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmada Kayseri İli'ndeki soğuk hava depolarından elmalardan izole edilen O2 kodlu P. expansum izolatı kullanılmıştır. In vitro koşullarda kültürler 60Co kaynağında (radioaktivite:1026.2 Ci) ışınlanmış ve en uygun 3.0 kGy bulunmuştur. Çalışmada dozlar arasındaki farklılık SPSS programı kullanılarak Duncan Testi (%5 ve %1) ile araştırılmıştır. İkinci aşamada P. expansum ile inokule edilmiş elmalar 3.0, 3.5 ve 4.0 kGy dozlarda ışınlanmış ve 3-4ºC'de muhafaza edilmiştir. 46. günde kontrol örneklerinde 23.97 mm, 3.5 kGy dozda ise 8.17 mm çürüme çapı gözlemlenmiştir. Bu bölümde en uygun doz olarak 3.5 kGy bulunmuştur. Son aşamada ise inokule edilmiş elmalara SC+2.5 kGy, SC+ 3.0 kGy ve SC+3.5 kGy uygulamaları yapılmış ve 3-4ºC'de muhafaza edilmiştir. Bu bölümde de 46. günde kontrol örneklerinde 54.06 mm, SC+ 3.0 kGy uygulanmışlarda 21.18 mm çürüme çapı olmuştur. En uygun SC+3.0 kGy uygulaması bulunmuştur.Hastalık gelişimini gösteren eğrinin altındaki alan (The area under the disease progress curve, AUDPC) değerlendirmesi yapılarak, uygulamaların bireysel ve toplam AUDPC değerleri hesaplanmıştır. Etkili olan dozun AUDPC oranlarını azaltması önceki yapılan istatistiksel analiz sonuçlarını doğrular durumdadır
Özet (Çeviri)
Fungi reduce postharvest quality and decrease shelf-life of fruit and are considered as the most important disease agent in fruits. Penicillium expansum is an important pathogen causing considerable postharvest losses in apples. Due to some restrictions applied for chemical treatments, there is a need for new approaches and combined treatments for the inhibition of pathogen. In this study, O2 isolate of P. expansum isolated from apples in cold storages of Kayseri was used. In invitro conditions, cultures were irradiated with 60Co sources (radioactvity: 1026.2 Ci) and 3.0 kGy was found to be the optimum dose. Differences between doses were evaluated by Duncan?s multiple range test (P=0.05) of SPSS software. In the second step, inoculated apples with P. expansum were irradiated with 3.0, 3.5 and 4.0 kGy doses and stored at 3-4ºC for 46 days. At 46th day, while the rot diameter of untreated apples was 23.97 mm, the apples treated with 3.5 kGy had a diameter of 8.17 mm. The dose of 3.5 kGy was determined to be the optimum dose for the second part of the study. In the last step of the study, previously inoculated apples were treated with SC+2.5 kGy, SC+3.0 kGy and SC+3.5 kGy and stored at 3-4ºC for 46 days. At the 46th day, rot diameters were measured as 54.06 mm and 21.18 mm for control samples and SC+3.0 kGy treatment, respectively. SC+3.0 kGy was found to be the optimum treatment for the last part of the experiments.The area under the disease progress curve (AUDPC) was evaluated to calculate individual and total AUDPC values. Decrease in AUDPC values of optimum doses were confirming the results of previous statistical analyses.