Antalya ilinin Elmalı ve Korkuteli ilçelerinde soğuk hava depolarında elmalarda sorun olan hasat sonrası hastalıkların belirlenmesi
Determination of postharvest diseases of apple in cold storages in Korkuteli and Elmalı districts of Antalya provience
- Tez No: 291124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma 2010-2011 sezonunda Antalya ili'nin Elmalı ve Korkuteli illerindeki soğuk hava depolarında elmalarda hasat sonu hastalıkların ve yaygınlık oranlarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Ayrıca hasat sonrasında yapılan uygulamalar, depolama koşulları (sıcaklık, nem gibi) ve bunların hastalıklarla arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. İki ilçede toplamda 23 soğuk hava deposu incelenmiştir. Soğuk hava tesislerinde ortalama hastalık oranı %2,97 olarak tespit edilmiştir. Elmalı ilçesindeki depolarda hastalık oranı %3,76 iken Korkuteli ilçesinde bu oran %2,24 olarak bulunmuştur. En yüksek çürüklük %8,80 oranında Elmalı ilçesindeki bir depoda görülmüştür. Çalışmamızda, depolama sürecindeki kayıpların büyük çoğunluğunun Penicillium expansum (% 1,99), Alternaria spp. (%0,80) ve Botrytis cinerea (%0,17) tarafından meydana getirildiği tespit edilmiştir. Monilia sp.'ya ise daha az oranda rastlanılmıştır. Elma depolama kapasiteleri ise 100 ton ile 9600 ton arasında değiştiği belirlenmiştir. Soğuk hava depolarının büyük çoğunluğu geleneksel koşullarda depolamanın yapıldığı gözlemlenmiştir. Gezilen soğuk hava depolarında, elmaların depolama sıcaklığının -2°C ile +1°C, depo neminin %80-98 arasında değiştiği belirlenmiştir. İncelenen tesislerin depo temizliği için, %35'inin depolara fungisit, %40'ının kireç uyguladığı ve %52'sinin önceden depoyu yıkadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the post-harvest diseases and their incidence rate of apples in cold storage in Elmali and Korkuteli districts of Antalya province in the season of 2010-2011. In addition, the relationships between these diseases and postharvest applications, storage conditions (temperature, humidity, etc.) were also investigated. It was visited totally 23 cold storage rooms in both districts. The average rate of disease has been identified as 2,97% in all cold storage facilities. Decay rate 3.76% of Elmali stores, while the disease was found to be 2.24% in the district of Korkuteli. The highest decay rate was 8.80% in a cold storage rooms in Elmali. In our study, Penicillium expansum (1.99%), Alternaria spp. (0.80%), Botrytis cinerea (0.17%) have been identified as the major important pathogens caused decays on apple in cold storage. Monilinia sp. was found less commonly. The apple storage capacity of cold storage warehouse was ranged between 100 and 9600 tons. It was observed that the majority of warehouses do storage in traditional conditions. In visited cold storages, it was determined that storage temperature of apple was 2 °C to +1 °C and the moisture was ranged between 80-98%. It was observed that 35% of the surveyed warehouses used fungicide, 40% applied lime and 52% of them pre- washed storage rooms before use for cleaning the rooms.