8b+58Ni reaksiyonunun 2- ve 3-cisim yaklaşımları kullanılarak incelenmesi
The investigation of 8b+58Ni reaction by using 2- and 3-body aproximations
  1. Tez No: 320830
  2. Yazar: YUSUF SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Zayıf bağlı çekirdekleri içeren nükleer reaksiyonların açıklanması konusu hem nükleer fizik hemde nükleer astrofizik açısından oldukça önemlidir ve son yıllarda üzerinde yoğun olarak çalışılan bir konudur. Zayıf bağlı bir yapıya sahip olan egzotik çekirdekler üzerine yapılmış birçok deneysel ve teorik çalışma mevcuttur. Tez çalışması olarak 8B çekirdeğini seçmemizin nedeni Güneşteki yüksek enerjili nötrinoların üretimi aşamasında önemli bir yere sahip olması ve nötron halo sistemlerine göre üzerinde yeni çalışılmaya başlanmasındandır. Bu çalışmada, kararlık çizgisinin üstünde yer alan yani proton fazlalığı olan ve nükleer fizik açısından oldukça önemli olan proton halo yapısına sahip 8B çekirdeğinin orta ağırlıktaki 58Ni çekirdeği ile etkileşimleri Coulomb bariyeri civarındaki 5 farklı enerjide 2-cisim optik model (Fenomenolojik ve Mikroskobik), 3-cisim cluster model ve CDCC modelle analizleri yapılarak, sistemin analizinde kullandığımız modeller karşılaştırılmıştır.Hesaplamalar sonucunda 3-cisim cluster yöntemi 20.68MeV, 23.4MeV, 25.3MeV, 27.2MeV enerjilerinde deneysel datayı literatürde yapılmış çalışmalardan daha iyi açıklamış ve hata analizleride oldukça düşük bulunmuştur. 29.3MeV enerjisinde ise 2-cisim optik modelle elde ettiğimiz sonuçlar diğer metodlara göre deneysel datayı oldukça iyi fit etmiştir.
Özet (Çeviri)
Explanation of nuclear reactions of weakly bound nuclei in both nuclear physics and nuclear astrophysics is crucial andit has been studied extensively in recent years. Therefore, there are several experimental and theoretical studies on weakly bound exotic nuclei structures. We have chosen to study 8B nucleus for the thesis because it has an immense effect on production of high energy neutrinos in the Sun and yet there are less studies on it regarding neutron halo systems. In this study, the interaction between a 8B nucleus with a halo structure which exists above stability line (i.e. proton abundant) and a medium weight 58Ni nucleus have been studied near Coulomb barrier at 5 different energies and analyzed with 2 body optical model (Phenomenological and microscopic), 3 body cluster model and CDCC model, and these models were compared and contrasted with each other.In these calculations, 3 body cluster method has explained existent experimental data better which were carried on at energy levels of 20.68MeV, 23.4MeV, 25.3MeV, 27.2MeV and the error analysis were found to be quite small. At 29.3 MeV energy, the results that we found by using 2 body optical model have fitted very well with experimental data compared to other methods used.