Seramik sağlık gereçleri sır hatalarının lazer kullanılarak tamir edilmesi
Localized heat-treating of sanitary-ware ceramics surface imperfections by using lasers
  1. Tez No: 320894
  2. Yazar: EVREN BAŞKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde, düşük sıcaklık beyaz-opak frit kompozisyonun geliştirilmesi ve lazer (Yüksek Güçlü Diyot Lazer (HPDL) ve Nd-YAG ) kullanarak seramik sağlık gereçleri sır hatalarının ekonomik ve hızlı bir şekilde lokal olarak tamir edilmesi ve daha sonraki pişirim basamaklarının ortadan kaldırması ele alınmıştır. Uygun termal genleşme katsayısına sahip ve düşük sıcaklıkta ergiyen beyaz-opak frit kompozisyonları geliştirilmiştir. 300 W, 810 nm (CW) Diyot Lazer ve 60W, 1064nm Nd-YAG lazer ile sinterlenen numuneler optik mikroskop, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji saçınımlı x-ışını detektörü (EDX) ile incelenmiştir. Mikro çatlak ve porozite içermeyen tamir yüzeyi elde edilmesi için uygun lazer parametreleri belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular ile seramik sağlık gereçleri sır hatalarının diyot lazer ve Nd-YAG lazer kullanılarak mikro çatlak ve porozite olmaksızın lokal olarak tamir edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aimed to develop the fast and economical technique by using lasers (high power diode laser (HPDL) and Nd-YAG) and specially developed low melting white-opaque frit towards the localized heat-treating of surface imperfections by eliminating further firing step. New white opaque frit compositions which have proper thermal coefficient of expansion and low melting capability were developed. Samples which are irradiated by 300 W, 810 nm (CW) high power diode laser (HPDL) and 60 W, 1064 nm Nd-YAG laser were examined by using optical microscopy, scanning electron microscopy (SEM) and energy disperse X-ray analysis (EDX) techniques. Laser parameters were optimized to achieve crack free and non porous surface. The results showed that, glaze defects on sanitary ware ceramics could be localized repaired without micro crack and porosity by using high power diode laser and Nd-YAG laser.