Kur'an'da gayb bilgisi
- Tez No: 32093
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ KUR'ANDA GAYB BİLGİSİ Sadi EREN Danışman : Prof. Dr. Sadık KILIÇ 1994, SAYFA : Jüri : Prof.Dr. Sadık Kılıç insanı diğer canlılardan ayıran en mühim bir özellik, varlığın çok geniş boyutlarıyla alakadar olmasıdır. Bunun bir görünümü olarak, insanın yeryüzünde nasıl var olduğunu merak ettiği gibi, âlemin nasıl yaratıldığını da merak eder. Kendi yarınını düşündüğü gibi, dünyanın geleceğini de düşünür. Ruhunun derinliklerine inmeye çalıştığı gibi, bir kitap hükmünde olan âlemin sırlarına da nüfuz etmeye çalışır. Bu kâinat kitabını yazan yüce yaratıcıyı isim ve sıfatlarıyla tanımaya gayret eder. Şehâdet âleminde yaşayan insanlara, gaybdan gönderilen Kur'an- ı Kerîm, bütün bu gaybî sırları ders verir. Alemdeki gaybî manalara dikkat çeker. Varlıkların dilini öğretir. Yaratılışın sırrını bildirir. İnsan ve âlemin geleceğinden söz eder. insanın ve âlemin metafizik boyutuna örnekler verir. Gözle görmediğimiz meleklerden, cinlerden bahseder. İlâhî kelâmın, beşeriyetin kalb ufkundan tecellîlerinden anlatır. Böylece Kur'an, gaybın insan idrâkini aşan sahalarında insanı bilgilendirir. Gaybî manalara onu yönlendirir. Onu şehâdetin kıskacından kurtarır; îman kanatlarıyla gayb âleminin uçsuz bucaksız semâlarında tayerân ettirir. Yerde gezen insanı, semâda meleklerle tanıştırır, cinlerle konuşturur, gaybın sırlarına erdirir. İşte bu çalışma, Kur'an penceresinden gayb âlemine bir bakıştır. Kur'an ayetlerinin rehberliğinde, gaybî âlemlerde yapılan bir seyahat menzilesindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EREN, Sadi, The Knowledge of Ghayb in The Qur'an, Ph.D. thesis, supervised by Professor Dr. Sadık Kılıç, 1994, pp.-. One of the most important qualities that distinguish man from other creatures is his interest to undersabd being with all dimensions. For example, man wonders how human beings were created as well as how other creatures came into existence. He contemplates his own future as he does that of the world. He also thinks his inner world as he strives to understand the secrets of the universe. He strives to understand God as the creator of the universe, and God's knowledge and features. The Qur'an sent to the people from the celestial world teaches humanity all the secrets of the gayb. The Qur'an draw attentions to the senses of ghayb. It explains how to understand the creatures and tells about their secrets. It tells about the future of man and the universe. It also gives examples to explain the metaphysical dimensions of man and universe. It talks about the angels and jinns, which are invisible to our eyes. It speaks of the reflections of the words of God in the heart of mankind. Thus, thee Qur'an informs man of what is beyond his sphere of knowledge, ghayb. It directs man towards ghayb, and rescues him from the captivity of the visible or material world. The Qur'an, as if, takes man to a flight in the endless sky of the universe. It, as if, lifts man from on the surface of the earth to the sky to introduce him to angels and jins in the vast horizons of the universe where he can see the secrets of ghayb. Hence, the present work amounts to an observation of ghayb form the Qur'anic pespective. In other words, it is, as it were, notes taken during a journey guided by the Qur'anic verses in the world of gayb.