Peygamberlerin gaybı bilme imkanı
The possibility of the prophets know the unseen
  1. Tez No: 249307
  2. Yazar: ERSAN ÖZTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
İnsan, varlığının başlangıcından içinde bulunduğu ana kadar ve geleceğinedoğru değişen gayblar ile iç içe olan bir varoluşa sahiptir. Gayb kavramı sadeceinsanla ilgilidir. Allah için ise gayb diye bir şey söz konusu olamaz.Vahiy olayı, alan itibariyle gaybın sınırları içerisinde olduğundan,mahiyetiyle ilgili bilgi sahibi olmamız mümkün değildir. Sadece Allah'ın bildiğigayblar olabileceği gibi, belirli kişiler tarafından duyulup-bilindiği halde, diğerinsanlar tarafından bilinip idrak edilemeyen gayblar da olabilir. Varlık âlemi,sadece görülen, bilinen, duyulan, elle dokunulan, deney ve tecrübeye tabitutulabilen, idrak olunabilen şeylerden müteşekkil değildir.Peygamberler gayb konusunda özel bir konumdadır, onların ?gayb?tanhaber vermesi; gelecekle ilgili uyarılarda bulunması ve geçmişten bahsetmeleripeygamberliğin bir alametidir. Vahiy, alan itibariyle gayb sınırları içindedir vePeygamberlere gelen vahiy de gaybla ilgili bir olaydır. Peygamberler de bir beşerolarak Allah'ın kanunlarına tabidir. Bilgi konusu da bu kanunlardandır. Ancakpeygamberler vahiy ile desteklendikleri için zaman zaman vasıtalı veya vasıtasızbilgiler alırlar.İslam Düşüncesine göre gaybi bilginin kaynakları başında vahiygelmektedir. İnsanın gayb hakkındaki bilgi edinmesinin güvenilir, tek yolunun?vahiy?dir. Allah, tebliğ edilmesi gerekli olan gaybla ilgili bilgiyi heppeygamberleri aracılığı ile göndermiştir.Allah'tan başka hiçbir kimse gaybı bilemez. Allah dilediği kişilere dilediğikadar gayb bilgisi verir. Bu haberleri insanlara bildiren peygamberler bilgileriniAllah'tan alırlar. Allah bildirmedikçe de gaybı bilemezler. Dolayısıylapeygamberlerin gaybı bilme imkânı vardır ve bu imkân da Allah'ın iradesi ilekendi gaybından vahiy yoluyla bildirdiği bilgiler -Hz. Peygamber için/Kur'an'ıKerim- ile sınırlıdır.Bunun dışında, ?Allah gaybı, dilediğine bildirir? formülüyle,peygamberlerin dışındaki bazı kimselere de gaybın bildirildiği iddiası -nereden vekimden gelirse gelsin- batıldır ve bağlayıcı değildir.
Özet (Çeviri)
People are together with their Unseen as much as end of their lives. The Unseen isonly about human. However, The Unseen is nothing for the God.Divine inspiration is in respect to Unseen?s boundory. For this reason it?simpossible that we don?t know anyting about Unseen?s essentiol character. Thereare any The Unseen which just The God knows. There are some Unseen?s areknown from spesific people, whereas some Unseen?s aren?t know the other people.Class of beigs don?t consist of the things that are not percived from senses.Prophets have a special site about the Unseen. There are some sings theProphethood which warns about the future and mentions about the past. Divineinspiration is in respect to Unseen?s boundry. And also divine inspiration wichcomes to Prophet is about to Unseen. Prophets are depends on The God?slawsbecause of their humanity. Moreover, knowledge is in those laws. Horever,sometimes prophets get informations either direct or indirect because they supportwith divine inspiration.For the İslamic Thinking, divine inspiration is the first thing about Unseen?sknowledges sources. Divine inspiration is only one method that gives informationfor the people about the Unseen. The God always tells the knowledge aboutUnseen witch Prophets.No one knows the Unseen out of the God. The God gives the Unseen knowledgefor someone and whatever The God wonts. Those informations are told fromprophets to people and also they take this information from The God. If The Goddon?t give the informations, prophets don?t know this Unseen. So it is a possibilitythat prophets are able to know the Unseen. In addition, this possibility is to Hz.Muhammed witch respect to Koran.Out of this, with formula ?The God tells the Unseen whatever The God wants?.The Unseen isn?t told out of the Prophets since this claim is invalid whoever orwhereever the Unseen comes from.