السمعيات في القرآن الكريم
Kur'an-ı Kerim'de semiyyat
  1. Tez No: 741361
  2. Yazar: ISMAEL ABDULHAMEED HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMETULLAH ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Böyle bir konuyu çalışmama iten şey, daha önceki ihtisasım olan İslam akaidine olan sevgim ve uzmanlığımın yanı sıra Müslüman bireyin yaşamındaki işitsel görsel ve metafiziğin etkileri üzerinde durmaktır. Kur'an-ı Kerim'de yer alan ve Müslüman bireyin hayatı üzerinde etkileri olan diğer konularda da araştırmayı tamamlamayı ummaktır. Bu konuda yazan tek veya ilk kişi olmadığımı burada belirtmeden geçemeyeceğim, çünkü buna benzer araştırmalar özelde Türkiye'de ve genel olarak Arap ülkelerinde yazılmıştır. (Kur'an-ı Kerim'de Gaybiyyat) (Kur'an-ı Kerim'de Gayb) ve diğer konular... Allah'ın izniyle benim araştırmam daha önce yazılanlardan tamamen farklı ve daha güzel bir şey sunmayı Cenâbı Haktan umuyor bana ve tüm Müslümanlar için muvaffakiyetler diliyorum. Bu tezdeki yöntem ve planım şu şekilde: Araştırma Planı: Önsöz: (Gayb'a imanın önemi, insanların imandaki dereceleri, gaybın ve ona gelenin ilmin iddiası, gaybın taksimleri, Allah'ın gaybı kapsamlı bilgisi, semiyyatın ğaybiyatla isimlendirmesi içerir. Birinci bölüm: bir önsöz ve araştırmaları içeren görsel-işitselin (ğaybiyyat) etkileri: Bu bölümde semiyyat ın dildeki tanımını ve müfessirlerin ve kelamcıların ıstılah (terminolojisini) anlatmaya çalışıcağım sonra Kur'an-ı Kerim'deki zikredilen semiyyat kelimelerini ve bazı tefsirlerden hidâye kavramını işleyeceğim. Bunu da üç konu ile dört beş altıncı bölümde olacak. İkinci bölüm: Kur'an-ı Kerim'de bu dünya hayatındaki semiyyatı bu ise bir önsöz ve bir kaç araştırma içermektedir: Bu bölümde hayatımızla ilgili olan ve aramızda olan ve bildiğimiz gaybî meselelere değinmeye çalışacağım. Allah'ın kitabında ve Rasûlü'nün (s.a.v.) Sünnetinde bize bildirdiği gibi, biz onları idrak edmesek görmesek bile gaybdan olan meseler üzerinde duracağım. örneğin: birinci konuda melekler, ikinci başlıkta (Şeytan) dahil cinler. sonra üçüncü konuda (ruh ve ölüm) bahsine, ardından dördüncü ve beşinci bölümde (Kıyamet ve alametleri) zikrine temas edeceğim ve her konuda bazı tefsirlerden seçilmiş hidayet kavramına duracağım. Üçüncü bölüm: Kur'an-ı Kerim'de berzağ( kabir hayatı) nı ilgilendiren semiyyatlar.. Bunun içinde de iki bölüm vardır: Berzah' hayatıyla ilgili olan bir tek ayetin ifadesi ve anlamının açıklanması. (kabir) den, ve Allah'ın kabirdeki azabına ve nimetlerine işaret eden ayetlerin zikredilmesi bu ise iki bölüm halindedir. Dördüncü Bölüm: Kur'an-ı Kerim'deki ahiret ile ilgili Semiyyat Bu bölümde, Diriliş ve Diriliş ile ilgili ayetleri, sonra (el-Haşr ve toplanma') kelimelerini ve ayrıca (el-Ard ve sual) kelimelerini zikredeceğim sonra da (Hesap, Mizan ve Suhuf) ve mükâfatı meselesini (Cennet ve Cehennem) zikrederek iki menzile (örf ehli) arasındaki statüden bahsederek bitirecem. Sonuç olarak, bazı vardığım neticelerden bahsedeceğim Son olarak, araştırmayı yazarken benimsediğim en önemli kaynaklara ve referanslara değiniyorum. Anahtar Kelimeler : Semiyyat ، Gayb ، Kur'an ، İnanç
Özet (Çeviri)
To find out the effects of Occultances and metaphysics on the life of a Muslim individual, hoping to complete the research on other topics also in the holy Quraan that have an effect to the life of the Muslim individual. I mention that I'm not the only one or the first to write on this topic, there are similar articles to this topic have been written in Turkish in particular and in Arab countries in general, including (The Unseen in the holy Quraan)And other topics ... Likewise, I do not claim that I will excel in this research or be better than them, but by Allah willing, my research will be completely different from all other topics. I ask Allah for success and payment for me and all Muslims. My research plan was as follows: Search Plan: Preface: It includes (the importance of Occultances in the metaphics. (Unseen), people's degrees of faith, claiming knowledge of the unseen and what is attached to it, divisions of the unseen, Allah's comprehensive knowledge of the unseen, naming the hearsay in the unseen. The first chapter: the indications of auricular (the unseen), which includes an introduction and investigations: In this chapter, I try to define the definition of (Occultances) in the language and the terms of the commentators and religious scholars, then I mention the words of hearing in the Noble Qur'an and take some gifts from some of the interpretations. There were three themes. The first, second and third, then defining the word (the unseen) in the language and terminology of the exegetes and religious scholars, with xiii mentioning the words (the unseen) in the Noble Qur'an, and taking some talents in some interpretations, and this is in three other sections; Fourth, fifth and sixth. Chapter Two: Occultances in the holy Qur'an in the World's Life, and it includes an introduction and discussion: And it contains an introduction and investigations: In this chapter I try to mention the unseen matters that relate to our lives and they are with us and we know them with God in his book and His Messenger told us in his Sunnah, but we do not see them as understanding from the unseen, such as: angels in the first subject, and the jinn, including (Satan) in the second subject, Then I turn to the mention of (soul and death) in the third. The subject and then (the hour and its signs) in the fourth and fifth chapters, and in each topic I stand with gifts selected from some interpretations. Chapter Three: Occultances in the holy Qur'an in the tomb: a statement of the only verse that was mentioned in the life of (the tomb), a statement of the meaning of the tomb, and a mention of (the grave) and the verses in which it was mentioned with its derivatives, then he mentioned some conclusions in a Quranic study from some interpretations and that in the first section, the first study: (the grave and the tomb life) Then he mentioned the verses that indicate the torment and blessing of the grave from some interpretations, so the second topic was (the torment and blessing of the grave) Chapter Four: Occultances in the Holy Quran in the Hereafter: In this chapter, I mention the verses related to (The Resurrection and the standing before Allah), then the words (Al-Hashr and Al-Jammah) as well as the words (AlArd and Al-Qus'), then I mention the issue of (Calculation, Balance, and recorded papers) and I conclude by mentioning the reward (Heaven and Hell) with the mention of the status between the two levels (the people of customs). Investigations and in every topic I stand for gifts from the books of interpretation. In conclusion, I will mention some results. In the end, I mention the most important sources and references that I adopted in writing the research. Opening words : Occultance , Metaphisc , holy Quraan , Faith ..