Antalya çevresindeki bektaşi tekkeleri
Bektashi lodges around Antalya
- Tez No: 320975
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Anadolu'nun Türkleşmesi ile kendisine Orta Asya inançları ile karma bir inanç sistemi kuran ve tarikat olarak teşkilatlanan Bektaşilik, II. Mahmud'un, Yeniçeri Ocağı'nı 1826 yılında kapatırken bu tarikatı da yasaklaması ile zor bir sürece girmiş Bektaşi Tekkelerinin bütün gelirlerine ve gayrimenkullerine el konulmuş, Bektaşilere ait vakıflar, belirli aralıklarla satılarak hazineye gelir kaydedilmiştir. Tekkelerin enkazlarının da cami, mescit ve medrese gibi yapılarda kullanılması yoluna gidilmiştir. Bektaşilere yönelik uygulanan takip siyasetinin en büyük zararlarından birisi de, yıkılan Bektaşi Tekkelerindeki birçok yazılı eserin yakılarak yok edilmesi olmuştur.Bu tarihsel sürecin ışığında Antalya çevresinde yüzey araştırması yapılarak gerçekleştirilen bu çalışma sırasında tekke olarak tabir edilen yapılar topluluğunun azlığı nedeniyle çalışmaya Bektaşi Türbeleri de eklenmiştir. 1826 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları içerisinde büyük kıyıma uğrayan Bektaşi Tekkelerinden, Antalya çevresinde günümüzde varlığını sürdürebilenleri kayda geçebilme imkânının yakalanması için yola çıkılan tezde, bölgede Bektaşi Tekkeleri ile ilgili kapsamlı bir çalışmanın olmadığı görülmüştür. Çeşitli, Alevi-Bektaşi Dernek ve Vakıflarının dar imkânlarla gerçekleştirmeye çalıştıkları organizasyonlar bölgenin Bektaşi inanç sistemi için olan önemini göstermekte yetersiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia, with its Central Asian Turkification mixed with beliefs in a belief system, establishing and teşkilatnanan Bektashi sect, II. Mahmud, Janice Ocağı'nı closing in 1826 it entered the Bektashi sect, as long as the ban is a difficult Tekkelerinin with all income and real estate confiscated, belonging to Bektashis foundations, to the treasury has been sold at regular intervals. Enkazlarının lodges in the mosque, mosques and madrasas were encouraged to use such structures. One of the biggest damage is applied to follow the policy of Bektashi, Bektashi Tekkelerindeki destroyed in the destruction of many written works have been burned.Around Antalya in the light of this historical process of survey conducted by the lodge during this study because of the lack of a collection of buildings known as the Tombs of the study also added to the Bektashi. Suffered great slaughter within the borders of the Ottoman Empire in 1826 Tekkelerinden Bektashi, Antalya around the road leading up to the present thesis, the capture of the possibility of the existence of geçebilme sürdürebilenleri record in the region, a comprehensive study was not related to the Bektashi lodges. Miscellaneous, Associations and Foundations Alawite-Bektashi organizations are working to realize the narrow possibilities of the region to show their importance to the Bektashi belief system has remained inadequate.