Antalya Elmalı yöresi Tekke Köyünde yaşayan Derviş-i Abdal Musa efsanelerinin günümüz anlatımlarının minyatüre aktarılması
Transferring the modern-day expressions of the legends of Derviş-i Abdal Musa Living in Tekke Village of Antalya Elmalı region into miniatures
  1. Tez No: 949710
  2. Yazar: SEVCAN ÖREN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. NAİLE RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Geleneksel sanatlar, yüzyıllardır toplumların kültürel hafızasını canlı tutan, kimlik aktarımında temel rol üstlenen değerli alanlardan biridir. Bu çalışmada, Anadolu'nun zengin kültürel dokusu içerisinde önemli bir yer tutan Alevi-Bektaşi geleneği ve bu geleneğin önde gelen isimlerinden Derviş-i Abdal Musa merkez alınmıştır. Araştırma, nitel yöntemler çerçevesinde gerçekleştirilmiş; alan araştırması, gözlem ve doküman analizi yoluyla veriler toplanmıştır. Elmalı Tekke Köyü ve çevresinde yapılan saha çalışmaları kapsamında yerel halkla birebir görüşmeler yapılmış, Derviş-i Abdal Musa'ya atfedilen efsanelerin günümüzdeki aktarımı, unutulan ya da değişime uğrayan anlatılar sistematik biçimde değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca, Abdal Musa Dergâhı başta olmak üzere Kan Kuyusu, Zemzem Kuyusu, Dilek Ağacı ve Taş Yapıştırma gibi dergâh çevresinde konumlanan ve ritüel uygulamaların gerçekleştiği kutsal mekanlar incelenmiştir. Bu alanlarda yapılan ritüellerin kültürel süreklilikteki yeri ve halk belleğindeki canlılığı gözlemlenmiştir. Tespit edilen efsaneler minyatür sanatının özgün estetik anlayışı ve geleneksel teknikleri kullanılarak görselleştirilmiş, böylece sözlü kültür unsurlarının belgelenmesi ve yeni bir sanat diliyle aktarılması mirasının günümüze nasıl ulaştığını ve geleneksel kültür unsurlarının sanatsal yorumla nasıl yeniden hayat bulabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional arts have been one of the valuable fields that have kept the cultural memory of societies alive for centuries and played a key role in the transmission of identity. In this study, the Alevi-Bektashi tradition, which holds an important place within the rich cultural fabric of Anatolia, and one of its prominent figures, Dervish-i Abdal Musa, have been the central focus. The research was conducted within the framework of qualitative methods, and data was collected through field research, observation, and document analysis. During the fieldwork carried out in the Elmalı Tekke Village and its surrounding area, face-to-face interviews were held with the local population, and the transmission of the legends attributed to Dervısh-ı Abdal Musa today, as well as the narratives that have been forgotten or altered, were systematically evaluated. Additionally, in the study, sacred sites around the Dervish-i Abdal Musa Dergâh, such as Kan Kuyusu (Blood Well), Zemzem Kuyusu (Zemzem Well), Dilek Ağacı (Wish Tree), and Taş Yapıştırma (Stone Placement), where ritual practices take place, have been examined. The role of the rituals conducted at these sites in cultural continuity and their vividness in collective memory have been observed. The identified legends have been visualized using the unique aesthetic understanding and traditional techniques of miniature art, thereby documenting the elements of oral culture and demonstrating how this heritage has reached the present day and how traditional cultural elements can be revitalized through artistic interpretation.