Veri zarflama analizi ile kanola bitkisinin üretim maliyetleri ve ekonomik verimliliğinin ölçülmesi
Canola plant production costs using data envelopment analysis and measurement of economic efficiency
- Tez No: 320984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Uzmanların son zamanlarda sıkça vurguladığı ve insanlığın tümünü ilgilendiren en önemli konulardan biri dengeli beslenmenin sağlanması ve açlık probleminin çözümüdür. İnsanların dengeli ve yeterli beslenebilmesi için hergün belirli miktarda vitamin, mineral madde, protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyaçlarının karşılanması zorunludur. Yağlar, temel besin maddeleri arasında önemli bir yere sahip olup, zengin enerji kaynağı olarak 1 gramının vücuda sağladığı enerji (9 kcal), aynı miktar protein (4 kcal) ve karbonhidratın (4,5 kcal) sağladığı enerjinin yaklaşık iki katıdır. Beslenme uzmanlarına göre ?yağ tüketimi olmaksızın yaşamın sürdürülmesi olanaksızdır?. Dünya Sağlık Teşkilatı'nca (WHO) dengeli ve yeterli beslenme için yıllık 24 kg/kişi yağ tüketimi önerilirken, ülkemizde tüketilen yıllık 17 kg/kişi yağ tüketimi çok düşük düzeylerde kalmaktadır. Düşük olan bu tüketim oranlarını artırmak, dengeli beslenme açısından gerekli bir durum arz etmektedir.Bu çalışmada, literatür taranarak Türkiye'de ve dünyada bitkisel yağ ve kanola üretim ve tüketiminin mevcut durumu incelenerek kıyaslamalar yapılmıştır. Araştırmanın esas verileri ise, Edirne ilinde 47 tane kanola üretimi yapan tarımsal işletme ile yüz yüze görüşülerek uygulanan anket yoluyla derlenen verilerden oluşmaktadır. Anket çalışması, 15 Şubat-15 Nisan 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.Edirne ilinde kanola üreticilerinin etkinliğinin incelendiği bu araştırmada, öncelikle bitkisel yağ üretimi ve kanola üretimi ile ilgili temel istatistiksel bilgiler açıklanmış, daha sonra ise Edirne ilinde kanola üreticilerinin etkin üretim yapıp yapmadıkları incelenmiş ve ne kadar etkin oldukları veri zarflama analizi ile belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre tarımsal işletmelerin bir kısmının etkin olarak üretim yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, experts on the stand and the entire humanity is one of the most important issues concerning the hunger problem and the solution is to provide a balanced diet. Adequate and balanced nutrition for people on a daily basis a certain amount of vitamins, mineral elements, protein, carbohydrate and fat requirements must be met. Essential oils have an important place among the nutrients, the body provides a rich source of energy and 1 gram of energy (9 kcal), the same amount of protein (4 kcal) and carbohydrate (4.5 kcal) provides twice the energy. Adequate and balanced nutrition on a daily basis for people with a certain amount of vitamins, mineral elements, protein, carbohydrate and fat are the needs. According to Nutrition experts,“is impossible to sustain life without oil consumption.”World Health Organization (WHO), balanced and adequate nutrition for the annual 24 kg / capita oil consumption is recommended, in our country are consumed annually 17 kg / capita oil consumption remains low at very low levels, this increase of consumption rates, an essential condition for a balanced diet.In this study, a review of literature in Turkey and worldwide production and consumption of vegetable oil and canola comparisons were made by examining the current situation. The basis of the research data, in the province of Edirne, 47 agricultural enterprises engaged in the production of canola seed and consists of data collected through a questionnaire administered face to face interview. The survey was conducted between February 15 2011 to April 15 2011.This study examined the effectiveness of canola producers in the province of Edirne, primarily related to the production of canola vegetable oil production and the basic statistical information is disclosed, then they do not make efficient production of the producers of canola in the province of Edirne, and how effective they are examined and determined by the data envelopment analysis. According to the results of some of the agricultural enterprises that were active in the production.