Attila İlhan şiirlerinin dili
Language of Attila İlhan's poems
- Tez No: 320985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. SİBEL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1370
Özet
Attilâ İlhan gerek Türk Edebiyatı'na kazandırdığı eserlerle, gerek yaşam tarzı ve dünya görüşü ile edebiyatımızın vazgeçilmez isimlerinden biri olmuştur.Şair, destan tarzında kaleme aldığı şiirlerle girdiği edebiyat dünyasında, duyarlıklı, bol imgeli, tasvirlerle ve benzetmelerle süslü, kendine has bir şiir dili geliştirmeyi başarmış ve unutulmayacak eserler vermiştir.Eserleriyle Türk Edebiyatı'na ve Türk Şiiri'ne büyük katkılar sağladığını düşündüğümüz şairin, 1948 yılında Duvar kitabıyla adım attığı, 2002 yılında Kimi Sevsem Sensin eseriyle noktaladığı şiir serüvenine dilbilim açısından değinmek gerekliliği hissedilerek bu çalışma ortaya konmuştur.Bu amaçla hazırladığımız çalışmamızda, 1948'den 2002'ye kadar yayımlanan on iki şiir kitabı, üç ana dönemde toplanmıştır. Tüm şiirlerini şekil, içerik ve dil açısından ele aldığımız şairin, her döneminden özellikle bir şiir kitabı seçilmek suretiyle şiirlerdeki aktarmalar, sapmalar ve alışılmamış bağdaştırmalar saptanmıştır.Attilâ İlhan'ın elli dört yıllık şiir serüveni dilbilim açısından ele alınarak, şairin bu süreç içerisinde izlediği yol, şiirlerine etki eden faktörler, kullandığı dilin gelişim ve değişim süreci belirlenmeye çalışılmış; şiir dilinin evrimi, şiirlerde ayrıntılı olarak gösterilen aktarma, sapma ve alışılmamış bağdaştırma örnekleriyleortaya konmuştur.Şiirlerde ortaya konan aktarma, sapma ve alışılmamış bağdaştırma örnekleri, şairin on iki kitabına ve elli dört seneye sığdırdığı şiir sürecinde başladığı ve tamamladığı noktayı göstermiş, dönemler ve eserler arasında ayrıntılı mukayese yapılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Attilâ İlhan has been one of the indispensable names of literature by studies brings to Turkish literature, with both lifestyle and worldview. The poet managed to develop the epic poems, written in the style of entry into the world of literature, ornated with fidelity, lots of images, descriptions and similitudes, unique and memorable.The works of the poet is believed to provide significant contributions to the Turkish Poetry, Wall's book debut in 1948, finalized the adventure with Who One I Love You Are, in 2002 so this study has been done for mention in terms of linguistics. Twelve poetry book, published from 1948 to 2002, has been collected at three main term in our study which prepared for this purpose.In terms of linguistics, fifty ? four years adventure of poetry of Attilâ İlhan, taking the path of the poet in this period, factors affecting poetry, tried to determine the duration of the development and changing. The evolution of the language of poetry, poetry of the transfer shown in detail, with examples of deviation and were unaccustomed to reconcile.Laid down in the poetry of the transfer, to reconcile deviations and unusual examples have shown the beginning and completion points, squeezed to twelve poet?s book and fifty ? four years. A detailed comparison between the periods and works has been carried out.