Son Osmanlı Mebusan Meclisi ve Felâh-ı Vatan grubu
The last Ottoman Deputies Assembly and Felâh-ı Vatan
  1. Tez No: 320993
  2. Yazar: AHMET UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında Son Osmanlı Mebusan Meclisi ve Felâh-ı Vatan grubu-nun çalışmaları incelenmiştir. Felâh-ı Vatan grubunun kuruluşu, gruba dahil olan milletvekilleri, tüzüğü, hazırladıkları Misâk-ı Millî ilkeleri ve dönemin siyasetine et-kileri araştırılmıştır.Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a çıkışı ile birlikte millet egemenliğine dayalı yeni bir devletin temelleri atılmaya başlandı. Hazırlanan genelgeler ve kongrelerle milli istekler dile getirildi. Yapılan baskılar sonucu önce kabinenin değişmesi sağlanmış, ardından da Meclis'in açılması gerçekleştirilmiştir. Mustafa Kemal Paşa mecliste Müdafaa-i Hukuk grubu kurulmasını istemiş. Fakat milletvekilleri Felâh-ı Vatan isimli bir grup oluşturmuşlardır. Son Osmanlı Meclisi istenilen görevleri tam olarak yerine getirmese de aldığı Misâk-ı Milli kararları ile Kurtuluş Savaşını meşrulaştırmıştır. Misâk-ı Milli'nin kabulünü gerçekleştiren milletvekilleri İstanbul`un işgali sonucu dağılmışlar, bir kısmı Malta'ya sürgüne gönderilmiş bir kısmı da Ankara'ya giderek yeni mecliste çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
On this thesis , it has been examined the Works of the last Ottoman Deputies Assembly and Felâh-ı Vatan.At the same time it has been investigated. that the establishment of Felâh-ı Vatan group , deputies in the group, its statutes , prepared by National Pact principles and effects on politics of the period.After Mustafa Kemal had landed in ıt was begun the foundation of a new state based on the sovere ignty of the nation . National wishes were expressed by prepared circlas and national congressesAs a result of the pressures made . firstly , the change of the cabinet had been provided.After that .the opening of parliament was more.Mustafa Kemal wanted the establishment of legal defense group in the parliament but members of the parliament formed a group called Felah-ı homeland.Although the last Ottoman parliament didn?t fully meet the required tasks , with decisions taken of National Pac had made the National Liberation legal.The members of parliament that performed the acceptance of National Pact . after the invasion of İstanbul , were scattered .Some of them were exiled to Malta , some tried to go to Ankara and worked in new parliament .