Aşık Müslim Seyrani'nin hayatı, sanatı ve eserleri
The life and art, the work of art of âşik Müslim Seyrani
- Tez No: 320994
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA SOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
?Âşık Müslim Seyrani'nin Hayatı, Sanatı ve Eserleri? isimli bu çalışmada ozanlık geleneğini devam ettirmiş olan Müslim Kumru Seyrani'nin kitaplarını değişik yönden incelemeye tabi tuttuk.Tez, Giriş'ten sonra üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde âşığın hayatı, sanatı, eserleri ve hakkında yapılmış çalışmalarına yer verilmiştir. İkinci bölümde şiirlerin muhteva özellikleri ve şekil özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde mensur eserlerindeki muhteva özellikleri ve halk anlatıları üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde çalışmanın vardığı neticeler açıklanmıştır. Kaynakça kısmında çalışma esnasında faydalanılan eserlerin künyeleri verilmiştir. Ekler kısmında âşıkla ilgili fotoğraflara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study which has been called as `works, art and life of Âşık Müslim Seyrani? we have examined different aspects of his boks.The thesis consists of three parts after introduction. In the first chapter , the lover?s life , art , made of the Works and projects are placed on. In the second chapter , content features of the poem have been examined. In the third chapter, content features of prose and folk narratives have been focused on. In the conclusion chapter , results reached by the study have been explained. In the bibliography chapter , informations utilized during the study have been given. In the addition part , there are photos about lover.