Tehdit algılamalarında terörün küresel boyutu: ETA örneği
The global dimension of terror on threat perceptions
  1. Tez No: 321021
  2. Yazar: NURHAYAT ERDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BERKE DİLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tezin amacı, her geçen gün değişen dünya ile birlikte tehdit algılamalarında da meydana gelen farklılaşmaları küresel terör bağlamında ele alıp incelemektir. Aynı zamanda küreselleşme ve uluslararası terörizm arasındaki yakın ilişki de ETA terör örgütü örneğiyle irdelenmektedir. Yine küreselleşme ve terörizm arasındaki ilişki neden ve sonuçlarıyla ortaya konarak uluslararası terörizme karşı alınan tedbirlerin ve bu tedbirlerin uygulanma alanları anlatılmaya çalışılmıştır.Bu çalışmada bir taraftan konuyla ilgili tanımlara yer verilirken diğer taraftan da konunun terör yönü ve küresel boyutu üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışma tehdit algılamalarındaki değişimlerin terörün küresel boyutu ile gözle görülür bir şekilde etkileşimini ve ortaya çıkan bu etki alanlarının çok hızlı bir şekilde dünyayı etkilediği varsayımına dayanmaktadır. Bu anlamda ilk bölümde terör ve terörizm kavramlarına değinilmiş, ardından da küreselleşme ve terörizm arasındaki sıkı ilişki incelenerek bu durumun bölgesel bir güç haline gelen ETA terörü üzerindeki küresel etkisi gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, together with each passing day, the changing world of global terror threat perceptions in the context of variations in the take to investigate. At the same time the close relationship between globalization and international terrorism is concerned with the example of the terrorist organization ETA. However, the relationship between the causes and consequences of globalization and terrorism were determined and measures taken against international terrorism and the implementation of these measures is explained in the fields.In this study, on the one hand related to the definitions given in the direction on the other hand the issue of terrorism and attempted to emphasize the global dimension. In addition, this study changes in the threat perception of terrorism as a global dimension and the interaction of a visible and emerging areas, this effect is based on the assumption that affect the world very quickly. In this sense, the first chapter, the concepts of terrorism and terrorism are addressed, then this situation by examining the close relationship between globalization and terrorism has become a regional power on the global effect of the ETA terror demonstrated.