Kitle imha silahları bağlamında Ortadoğu: Sorunlar ve beklentiler
Middle east in the context of weapons of mass destruction: Challenges and expectations
  1. Tez No: 321022
  2. Yazar: HULUSİ EKBER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, kitle imha silahlarını genel olarak incelemek ve bu bağlamda Ortadoğu'da söz konusu silahlara sahip olmaya çalışan ülkeleri araştırmak üzere hazırlanmıştır. Ortadoğu bölgesi geçmişte olduğu gibi günümüzde de önemli bir stratejik konuma sahiptir. Bölgede zengin petrol yataklarının bulunması stratejik önemini bir kat daha arttırmıştır. Soğuk Savaş sonrası ABD ve Batılı ülkelerin yeni tehdit algıları doğrultusunda gözler Ortadoğu'ya çevrilmiştir. Ortadoğu; terörizm, petrol ve kitle imha silahları ile birlikte anılmaktadır. Komşuluk ilişkilerinin zayıf olduğu ve düşmanca politikaların izlendiği bölgede, tehdit algılarını üzerlerinde hisseden bölge ülkeleri hızlı bir silahlanma yarışına girmişlerdir. Sonuç olarak günümüzde de devam eden bu yarış, caydırıcılığı yüksek, etki alanı geniş ve büyük sorunlar yaratan kitle imha silahlarına sahip olmanın yolunu açmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde Kitle imha silahı kavramı ve nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar tek tek açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Ortadoğu kavramı ve Kitle imha silahlarına sahip olmaya çalışan Ortadoğu ülkelerine, bu bağlamda yaşanılan sorunlara değinilmiştir. Ülke olarak her bir silaha ne gibi ilgi gösterildiği belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise beklentilere yer verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Ortadoğu, Kitle İmha Silahı, Nükleer Silah, Kimyasal Silah
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to examine mass destruction weapons in general and in this respect, to analyse the countries in Middle East who struggle to possess abovementioned weapons. Today, just as in the past, Middle East region constitutes quite an important strategic location. The strategic importance of the region has increased even more due to its rich oil fields. During the post-cold war era, Middle East has pulled all attention towards itself in accordance with the threat perception of USA and Western Countries. Middle East is associated with terrorism, oil and weapons of mass destruction. Having poor neighbourhood relations and adopting hostile policies; the countries of this region who felt the threat perceptions upon themselves have been dragged into a dangerous armament race. In conclusion, this ongoing race has open the way of possessing high-deterrent mass destruction weapons with wide area of impact and capable of creating great problems.In the first part of this research, the concept of mass destruction weapons, chemical and biological weapons have been individually identified in details. And in the second part, the concept of Middle East, the countries of Middle East who struggle to have weapons of mass destruction, and the problems experienced within this context have been referred. And the question of which countries show more interest in which weapons has been depicted. Finally in the conclusion part, the expectations have been discussed.KEY WORDS: Middle East, Weapons of Mass Destruction, Nuclear Weapon, Chemical Weapon