The importance of the meno on the transition from the early to the middle platonic dialogues
Erken dönem dialoglardan orta döneme geçişte menon?un önemi
  1. Tez No: 321049
  2. Yazar: TONGUÇ SEFEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET BAĞÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı Menon'un Plato'un erken ve orta dialoglarının uyumluluğunu olduğu kadar farklılıklarını da açıklayan bir değer taşıdığını işaret etmektir. Gerçekten de, Menon bu dialoglar arasındaki içeriksel ve biçimsel değişikliği ortaya koymaktadır. Dialoğun ilk kısmı Socrates'in araştırma yolunu, yani Elenkus'u, çağrıştırırıken, Platon ikinci kısımda kendi felsefi planını sunmaya başlamıştır. Orta dönem dialoglarının temel parçaları ilk kez Menon'da karşımıza çıkar: anımsama, hipotez yöntemi ve açıklamayı çözümlemek. Bu yüzden, eğer Menon'un yapısı uygun biçimde incelenirse erken ve orta dialoglar daha iyi bir şekilde anlaşılabilir. Bir başka değişle, Menon Platon'un okuyucularının Sokratik-Platonik felsefede gelişmeyi sezmesinde kilit bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to signify the explanatory value of the Meno on the coherence as well as the disparateness of the Plato?s early and middle dialogues. Indeed, the Meno exposes the transition on the content and form of these dialogues. The first part of the dialogue resembles the Socrates? way of investigation, the so-called Elenchus, whereas Plato presents his own philosophical project in the second part of the dialogue. Three fundamental elements of Plato?s middle dialogues explicitly arise for the very first time in the Meno, namely; the recollection, the hypothetical method and reasoning out the explanation. Therefore, the connexion of the early and middle dialogues can be understood better if the structure of the Meno is analyzed properly. In other words, the Meno is the keystone dialogue which enables the readers of Plato to sense the development in Socratic-Platonic philosophy.