Heidegger's Hölderlin interpretations in andenken hymn: The feast
Heidegger'in Hölderlin yorumlamaları: Bayram
- Tez No: 321068
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Heidegger'in, Hölderlin şiirine getirdiği yorumlar çerçevesinde, tarihi insanlar ve tanrıların karşılaşmalarının zaman-mekanını oluşturan bayramın ve bu bayramda muvazeneye kavuşan kaderin bir neticesi olarak açıklaması konu edilmiştir. Tarih bir sebep-sonuç zinciri olarak değil, bayramda muvazenesini bulan kadere uyumun hasılası olarak izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Heidegger's Hölderlin interpretations to exhibit Heidegger's thoughts on history as a destiny of a people. The feast as the occasion of the encounter of gods and men will be set as the the inception of the history and the time of the balanced destiny. The course of history will be explained as a result of compliance and accordance with destiny, other than being an output of cause-effect chain.