Displaying culture heritage, defining collective identity: Museums from the late Ottoman Empire to the early Turkish republic
Kültürel mirası sergilemek, kollektif kimlik tanımlamak: Geç Osmanlı İmparatorluğundan erken Cumhuriyet Türkiyesi'ne müzeler
- Tez No: 321134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ALTAN ERGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Müzecilik, Sanat Tarihi, Architecture, Museology, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
Modernitenin güçlü görsel araçları olan müzeler, modern dünyada politik ideolojilerin etkisi altında çeşitli anlatılarla kurgulanmışlardır. Bu araştırma, binalarının, koleksiyonlarının ve eserleri sergileme yöntemlerinin emperyalist, milliyetçi ve modernist ideolojilerin parçası olarak kolektif kimliklerin oluşturulmasında ne ölçüde kullanılmış olduğunu araştırarak, farklı sosyo-politik bağlamları olan Geç Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemlerinin müzelerini kıyaslamalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın genel amacı, bu iki farklı tarihsel bağlamda müzelerdeki sergileme üzerine odaklanarak, ortak bir kimlik tanımı oluşturulabilmesinde tarihin ve kültürel mirasın nasıl algılandığını ve nasıl işlendiğini incemektir. Bu araştırma Türkiye'de arkeoloji ve etnoğrafya müzelerinin öncülleri olan Müze-i Hümayun (1887-1891), Evkaf-ı İslamiye Müzesi (1914), Ankara Etnoğrafya Müzesi (1925-1927, açılış:1930), Milli Müze ya da Hitit Müzesi olarak adlandırılan müzeyi içeren gerçekleştirilmemiş proje (1933) ve Hitit ya da Eti Müzesi olarak bilinen (ve daha sonra Anadolu Medeniyetleri Müzesi olarak adlandırılan) (restorasyon başlangıcı:1938) müzeleri incelemektedir. Bu çalışma, eleştirel bir değerlendirme sunabilmek için, müzelerin oluşumunu kendi bağlamlarında incelerken, sadece mimarlık alanında değil, tarih, arkeoloji, etnoğrafya ve müzecilik alanlarında da üretilen bilgiyi kullanarak oluşturulan disiplinlerarası bir çerçeveden yararlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the powerful visual instruments of modernity, museums have been formulated in multiple narratives under the impact of political ideologies in the modern world. The study aims to analyze the museums of different socio-political contexts of the late Ottoman Empire and the early Turkish Republic comparatively by examining to what extent their buildings, collections, and displaying methods were utilized in the formation of collective identities as part of contemporary imperialist, nationalist, and modernist ideologies. The overall aim of the study is to analyze how history and cultural heritage were perceived and processed for the definition of a common cultural identity in the two different historical contexts by focusing on their display in museums. This study examines pioneering archaeological and ethnographic museums in Turkey, focusing on the Ottoman Imperial Museum [Müze-i Hümayun (1887-1891)], the Museum of Pious Foundations [Evkaf-ı İslamiye Müzesi (1914)], Ankara Ethnographical Museum (1925-1927; opened in 1930), the non-implemented project including a National Museum (also called as Hittite Museum) (1933), and the Hittite Museum (also known as Eti Müzesi; and later called as Anatolian Civilizations Museum) (restoration began in 1938)]. In order to provide a critical evaluation, the study utilizes the knowledge produced not only in architecture but also in history, archaeology, ethnography, and museology while analyzing the formation of those museums within their contexts.