Changing context of olympic vicor statues in greece and Rome
Yunan ve Roma'da olimpik galip yontularının değişen bağlamı
  1. Tez No: 321135
  2. Yazar: AYÇA KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı Roma ve Yunanda Olimpik galip yontularının bağlama yönelik değerlendirmesini yapmaktır. Değişen bağlamın yontuların algısını nasıl değiştirdiği araştırılmaktadır. Atlet heykellerinin konumlandırılmaları ve anlamlarının yanında izleyiciye nasıl sunuldukları ele alınacak önemli noktalardır. Sanatsal yaratıcılık ve işçilik gerekli görüldüğü yerlerde incelenirken, haminin ve izleyicinin, dönüştürülmüş modellerin bağlam içindeki algısı üzerindeki etkisi tezin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Roma galip yontularının Yunan modellere dayandığı akademik çevrelerce kabul edilmektedir. Ancak yontulardaki biçemsel farklılıkların ötesinde, bağlam ve sergileme açısından ? örneğin, bahsi geçen yontuların kişye özel ve kamusal alanlarda sergilenmesi gibi ? belirgin farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Tezin temeldeki amacı Romalıların geçmişe, özellikle Yunana, nasıl baktığını ve yorumladığını anlamaktır. Romalıların Yunan modellerini dönüştürmek için kendi öz değerlerini nasıl kullandıkları sergileme ve bağlam üzerinden anlaşılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to investigate the standing of Olympic victor statues in Greece and Rome. The major focus is on how the meaning and the perception of the statues become transformed in different contexts. Throughout the study the reception alongside the location and meaning of athletic sculpture are primary points of concern. The standing of the patron and the viewer with respect to transformed models and their perception in relation to context constitute a significant part while formal details of artistic creativity and workmanship are dealt with only as necessary. It is known that Roman victor sculptures go back to Greek models; however remarkable change is revealed in the context and meaning of display ? such as the emergence of statues for the decoration of private villas or public baths ? rather than major stylistic changes in the statues themselves. So, the goal of the study is to understand how the Romans looked to the past and to Greeks in particular. An attempt is made to understand how Romans used their own values to appropriate and transform earlier Greek models, by focusing especially on the display and context.