Personality traits and individual differences as the predictors of attitude toward moto insurance in Turkey
Kaskoya yönelik tutumun kişilik özellikleri ve bireysel farklılıklar üzerinden yordanması
- Tez No: 321133
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER-ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, kaskoya yönelik tutumu yordayan kişilik özelliklerini ve bireysel farklılıkları incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada demografik bilgiler, kişilik özellikleri, öz saygı ve kontrol odağının kaskoya yönelik tutumu yordamadaki rolü araştırılmıştır. Sonuçlar internet üzerinden online yayınlanan ankete katılan veya basılı formu dolduran 343 kişiden toplanmıştır (201 erkek, 142 kadın). Veri toplamada birden fazla ölçek içeren bir anket kullanılmıştır. Anket demografik bilgiler bölümüne ek olarak Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği, Kontrol Odağı Ölçeği, Öz Saygı Ölçeği ve Kasko Tutum Ölçeği'ni içermektedir. Araştırma sonuçları, demografik özelliklerinden cinsiyetin, kişilik özelliklerinden de öz disiplin ve gelişime açıklığın kaskoya yönelik tutumu yordayıcı gücü olduğunu göstermiştir. Buna göre, kadınların erkeklere göre kaskoya yönelik daha pozitif tutuma sahip olduğu, yüksek öz disiplin ve gelişime açıklığın da aynı şekilde kaskoya yönelik daha pozitif tutumu yordadığı görülmüştür. Araştırmanın bulguları literatüre dayalı olarak ve Türkiye'de sigorta sahipliğine olan ilişkisi bakımından tartışılmıştır. Araştırmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalara yönelik öneriler de ayrıca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to identify the personality traits and individual differences that might predict the attitude toward motor insurance in Turkey. Demographic information, personality traits, self-esteem and locus of control were explored as the predictors of attitude toward motor insurance. Results were obtained from 343 people (201 males, 142 females) who participated an online questionnaire through internet or completed the printed form. Computer administered multi scaled questionnaire and printed form were used for data collection. The questionnaire includes Basic Personality Traits Inventory, Locus of Control Inventory, Self-Esteem Inventory and Motor Insurance Attitude Inventory in addition to demographic information form. The results of the survey indicated that gender, conscientiousness and openness to experience have power of prediction on the level of attitude toward insurance. According to the results, women have more positive attitude toward motor insurance than men. Also high levels of conscientiousness and openness to experience result in higher levels of positive attitude toward motor insurance. The findings of the study were discussed in the light of the literature and in relation to the implications of insurance ownership in Turkey. Limitations of the study and suggestions for future researches were also discussed.