Controversial issues related to reproductive biotechnology: An empirical study
Üreme biyoteknolojisi ile ilgili tartışmalı konular: Ampirik bir çalışma
- Tez No: 321137
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, Science and Technology, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, yardımcı üreme tekniklerinin toplum bireyleri ve üreme ile ilgili kararları üzerinde yarattığı sorunları incelemektedir. Bu incelemeyi derinleştirmek ve kuramsal çerçevesine nitel ve nicel bir boyut kazandırmak için, çalışmada tezin sahibinin 2010 yılında gerçekleştirdiği alan çalışmasının verileri de kullanılmıştır. Doğum öncesi üreme teknolojilerinin neden olduğu, cinsiyet seçimi, kürtaj, PGT, Tüp bebek, engellilik gibi, tartışmalı konuların ve bu konularda sosyal çevrelerinden bağımsız olarak verilemeyen kişisel kararların sosyolojik analizi ile üreme sosyolojisinin gelişmesine katkı sağlanmak istenmiştir. Bu çalışma, yardımcı üreme tekniklerinin doğal üremenin önüne geçecek ve insan çeşitliliği ve üremesinin rastlantısallığını azaltacak ve hatta yok edebilecek, toplumdaki eşitsizliği arttıracak bir güç olduğunu; öyle ki bu gücün öjeninin temeli olan `istenilen' bireylerin seçilip `istenmeyenlerin' yaşamasını hatta artık döllenmesini bile engelleyebileceğini ileri sürmektedir. Tartışılan diğer bir konu, bütün bu etkinliklerin anne-baba adaylarının kendi seçimlerinden ileri geldiği yanılsamasıdır. Üreme biyoteknolojisi yarattığı ekonomisi üzerinden insanlara umutlar satmakta, bunda teknik edimlerinin cömertliği ile sınır tanımamakta ve bireylerin `rasyonel ve özgür' sandıkları, ama aslında `rasyonel olmayan' seçimlerinin kurbanı olmasında bir sakınca görmemektedir. Bu nedenle bu çalışmada, daha demokratik politikalara katkıda bulunabilmek için, doğum öncesine uzanan bu teknolojinin kuramsal temelleri ve toplumsal sonuçları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the problems which are created by assisted reproductive techniques on the individuals and their decisions about the reproduction. In the study, the data of a field study which was conducted in 2010 is used in order to make the examination deeper and to give a qualitative and quantitative dimension to the theoretical framework. Through the sociological analysis of both controversial issues occurred by pre-natal reproductive technologies such as sex selection, abortion, PGD, IVF babies, disability, etc. and personal decisions which are impossible to be given independent from the social environment, providing a contribution to the development of sociology of reproduction is desired. In this study it is claimed that assisted reproductive techniques are power which will possibly get ahead of natural reproduction and reduce and even erase the biodiversity and coincidental characteristics of human reproduction, and increase the inequalities in the society. Thus this power may courage the reproduction of `desirables? and prevent `undesirable? ones from living and even insemination anymore. Another argumentation which is under discussion is the illusion of all these activities and problems were taking their sources from the own decisions of prospective parents. Reproductive biotechnology commerce hopes to people through its economy, cuts across all boundaries through the bounties of its technical abilities and by doing so it does not see a drawback in making people `victims? of their choices that regarded as `rational and free? which in fact mere `irrational? preferences. Thus in this thesis, the theoretical foundations and social results of this technology which extending up to the pre-natal processes are discussed to contribute a more democratic policies.