Ruminative processes as a unifying function of dysregulated behaviors: An exploration of the emotional cascades
Ruminatif süreçlerin düzenlenemeyen davranışlar üzerindeki etkisi: Duygusal çağlayan modelinin testi
  1. Tez No: 321138
  2. Yazar: EZGİ TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BOZO İRKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı ruminatif süreçler ve düzenlenemeyen dürtüsel davranışlar arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla, duygusal çağlayan modeli (Selby ve ark., 2008; 2009) bir grup Türk üniversite öğrencisinden oluşan örneklem üzerinde yapısal eşitlik modeli kullanılarak test edilmiştir. Duygusal çağlayan modeline göre duygu düzenleyememe ve düzenlenemeyen davranışlar arasındaki bağlantı ruminatif süreçler ile açıklanabilir. Duygusal çağlayanlar, ruminasyon ve negatif duygudurumun birbirini besleyerek oluşturdukları ve duygusal sıkıntıyı arttıran döngülerdir. Kendine zarar verme gibi düzenlenemeyen dürtüsel davranışlar bu döngüye giren bireyin dikkatini başka yöne çevirmek ve ruminatif süreci kırmak için kullanılır.Çalışmanın ilk kısmında, bilişsel duygu düzenleme yöntemlerini ölçmede kullanılan Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (The Cognitive Emotion Regulation Questionnaire; Garnefski et al., 2001) Türkçe'ye çevrilmiş ve psikometrik özellikleri incelenmiştir. Buna göre ölçeğin Türkçe formunun bilişsel baş etme yöntemlerini ölçmede güvenilir ve geçerli olduğu saptanmıştır. İkinci kısımda ise duygusal çağlayanlar (ruminasyon, felaketleştirme, düşünce bastırma) ve düzenlenemeyen davranışlar (kendine zarar verme, bulimia semptomları, aşırı onay isteme, baş etmek için içme) arasındaki ilişki yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Sonuç olarak duygusal çağlayanlar ve düzenlenemeyen davranışlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Fakat bu ilişki anksiyete ve depresyon semptomlarının düzenlenemeyen davranışlara olan etkisi kontrol edildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the link between ruminative processes and dysregulated behaviors. Accordingly, the emotional cascade model (Selby et al., 2008; 2009) was tested in a sample of Turkish university students using structural equation modeling. The emotional cascade model posits that the link between emotional and behavioral dysregulation may be through emotional cascades, which are repetitive cycles of rumination and negative affect that result in an increased attention paid to the emotional stimuli and intensification of emotional distress. Dysregulated behaviors, such as non-suicidal self-injury, are used in order to break this cycle and distract the person from ruminative processes.In the first part of the study, a common measure of cognitive emotion regulation, namely The Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ; Garnefski et al., 2001) was adapted into Turkish and its psychometric properties were investigated. Results suggested that the Turkish version of the CERQ is a reliable and valid meausure of cognitive coping. Next, a structural equation model was tested to assess the relationship between emotional cascades (as indicated by rumination, thought suppression, catastrophizing) and behavioral dysregulation (as indicated by binge eating, non-suicidal self-injury, excessive reassurance-seeking, and drinking to cope). The results showed that the emotional cascades are associated to behavioral dysregulation. This relationship, however, did not remain significant when the effect of current psychological distress on behavioral dysregulation was controlled for. The importance and possible implications of the present study was discussed.