The entertainment structures in Roman Pergamon
Roma dönemi Bergama'sında eğlence yapıları
  1. Tez No: 321136
  2. Yazar: AYŞE BİKE BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin yoğunlaştığı ana konu Roma döneminde Bergama'da bulunan değişik eğlence yapılarıdır. Bergama Helenistik dönemde çok iyi tanınan Atina ile yakın bağları olan bir şehirdir ve Roma döneminde de önemli bir kültürel merkez olarak kimliğini korumaya devam etmiştir. Özellikle dikkat çekici bir nokta, Küçük Asya'da bilinen sadece 3 amfitiyatro örneğinden birinin Bergama'da olmasıdır. Amfitiyatronun herhangi bir Yunan kökeni olmayan bir yapı türü olduğu iyi bilindiğinden, Bergama'da bulunması varlığını daha da araştırılmaya değer kılmaktadır. Bergama amfitiyatronun yanında ayrıca iyi bilinen bir Yunan tiyatrosu, bir Roma tiyatrosu, bir Stadium ve bir kaç odeon'un varlığı ile övünmekteydi ki bu durum da şehrin bir çok eğlence yapısını bir arada incelemek için dikkate değer bir örnek olduğunu gösterir. Bu sebeplerden dolayı amaç, sayılan bütün eğlence yapılarının bu şehirde bir arada bulunmasının mimari, sosyal ve politik açılardan anlamını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the main focus is the varied body of entertainment structures in Pergamon in the Roman era. Pergamon was a well known city in the Hellenistic period with close ties to Athens and continued its standing as a major cultural center through the Roman period. Especially notable is the fact that one of the only three known amphitheatres of Asia Minor was in Pergamon. Since the amphitheatre is a well-known Roman building type with no Greek precedent, its presence in Pergamon is particularly worth investigating. Besides the amphitheatre Pergamon also boasted a well known Greek theatre, a Roman theatre, a stadium and several odea which make the city a highly promising case study for multiple structures of entertainment. Hence the aim is to explore the architectural, social and political implications for the combined presence of these structures all within the same city.