Representing centre-right or conservative right? the case of the democratic party in Turkey, 1970-1980
Merkez sağ?ın ya da muhafazakar sağ?ın temsili: Türkiye?de Demokratik Parti örneği, 1970- 1980
- Tez No: 321142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. ATTİLA AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Adalet Partisi'nden koparak 1970 yılında kurulan Demokratik Parti'nin ideolojik öğeleri bu tezde analiz edilecektir. Bu sebeple, merkez sağ ve muhafazakar siyasi partiler, bu partinin ideolojisini anlamak amacıyla dikkate alınmaktadır. Demokratik Parti'nin bulunduğu süreç, farklı partilerin ideolojilerini karşılaştırmak anlamında bereketli bir süreçtir. Demokratik Parti, dönemin diğer tüm partilerinden farklı olarak hiç bir hükümete dahil olmamasıyla da dikkate değerdir. Böylece, merkez sağ olma iddiasında bir partinin, Demokrat Parti ve Adalet Partisi'nden farklı olarak patronaj yolları tıkalıyken nasıl tepkiler verdiği anlaşılabilecektir. Merkez sağın handikap olarak düşünülebilecek net ideolojik açıklamaklar ve doktrinlerinin eksikliğinin Demokratik Parti ile beraber üstesinden gelinip gelinemediği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Democratic Party which was established in 1970, splitting from the Justice Party will be analyzed within this thesis in terms of its ideological components. In this sense, centre right wing and conservative political parties are taken into account to understand the ideology of the party. The period of the Democratic Party is so sufficient to compare and contrast the ideologies of different parties. The Democratic Party is also critical as the party did not participate into any governments, different from the all parties at that period. So, it will show a centre right wing party?s reactions in the absence of patronage routes which is a difference from other members of the centre right wing tradition of the DP and the JP. The absence of the concrete ideological explanations, doctrines which can be observed as an handicap of the centre right wing will be analyzed whether the Democratic Party can overcome or not.