Debt management and financialisation as facets of state restructuring: The case of Turkey in the post 1980 period
Devletin yeniden yapılandırılmasının veçheleri olarak borç yönetimi ve finansallaşma: 1980 sonrası Türkiye örneği
  1. Tez No: 321141
  2. Yazar: ALİ RIZA GÜNGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu tez 1980 sonrası dönemde Türkiye'de devletin yeniden yapılandırılmasını ve finansallasmayı özellikle kamu borç yönetimine odaklanarak analiz etmektedir. Türkiye, devletin finansal derinlesmeye öncülük etmesi ve finansal sektörün kayıplarının toplumsallastırılması için piyasaya müdahale etmesinin bir örneğini teskil etmektedir. Bu çalısma, 1980'ler ve 1990'lar boyunca artan kamu borç oranlarına karsın finansal derinlesme amacının varlığını ileri sürmektedir. Devlet 1990'larda yüksek getirili kamu borç kâğıtlarının piyasalardaki hâkimiyeti dolayımıyla finansallasmaya katkıda bulunmustur. Hazine sadece 2001 krizi sonrası bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasında değil aynı zamanda ekonomi yönetiminin siyasal müdahalelerden yalıtılmasında da kilit öneme sahiptir. Basarısı finansal piyasalara sıkıca bağlıdır ve yeniden yapılandırılma süreci kamusal çıkarın finansal sektör çıkarlarıyla özdeslestirilmesinin bir örneğini teskil etmektedir. Finansallasma literatürü ?yükselen piyasalar? olarak adlandırılan ülkelerdeki neoliberal dönüsümü de kapsayacak sekilde genisletilmelidir. Devletin neoliberal dönemde yeniden yapılandırılması genis bir açıdan devletin finansallasması olarak ele alınabilir. Bu süreç, artan oranda politika alanında devleti finansal piyasalara dayanmak durumunda bırakarak finansallasmaya katkıda bulunmustur.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses the restructuring of the state and financialisation in Turkey in the post-1980 period with specific emphasis on public debt management. Turkey provides a model case of state pioneering financial deepening and intervening into the market for the socialisation of the losses of the financial sector. The dissertation argues that despite the increasing public debt ratio through 1980s and 1990s, the aim of financial deepening was persistent. The state contributed to the financialisation in the 1990s through the dominance of public securities with high yields in the market. The Treasury was a nodal point not only in the restructuring of the banking sector in the aftermath of 2001 crisis but also the insulation of economic management from political intervention. Its success is tightly related to financial markets and its restructuring presents a case of identification of public interest with the interest of financial sector. The literature on financialisation should be extended to cover the neoliberal transformation in countries labelled as ?emerging markets?. The restructuring of the state in neoliberal era can be defined as financialisation of the state from a broader perspective. It contributed to financialisation by making the state rely on financial markets in an increasing number of policy fields.